Palmiye yağı hangi ürünlerde var?

1510
palmiye

Tatil

Dünya kamuoyu günlerdir palmiye yağını ve yapımında bu yağdan kullanılan ürünlerin insan sağlığına zararlarını tartışıyor. Peki bu yağ tam olarak nedir ve hangi ürünlerde rastlanır?

Geçtiğimiz günlerde palmiye yağının kansere yol açan etkilerinin gündeme gelmesi büyük bir tartışmanın da başlamasına neden oldu. Özellikle Nutella ürünü ön plana çıktı ancak bu yağ sadece sabahları kahvaltıda ekmeğimize sürdüğümüz çikolatalı ve fındık ezmesinde bulunmuyor. Piyasadaki bir çok üründe palmiye yağına rastlamak mümkün.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA) yaptığı kanser riski uyarısı sonrası gündeme oturan palmiye yağı, gıdaların yanı sıra temizleyiciler ve kozmetik ürünlerinde de bulunuyor.

“Elaeis guineensis” ağacının meyvelerinden üretilen palmiye yağı, diğerlerine göre daha ucuz olduğu için yaygın olarak kullanılıyor. Süpermarketlerde satılan çikolata, cips, pizza hamuru, bisküvi, paketlenmiş ekmek gibi gıdalarda ve ayrıca sıvı deterjan, sabun, şampuan, rujda da bu yağa rastlamak mümkün. Yağın 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi nedeniyle kanser riski taşıdığı belirtiliyor. Yağın kalp krizi ve felç riskini artırdığı, kan basıncını yükselttiği ve yüksek tansiyona neden olduğu da iddia ediliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin