Almanya sürücülerden ne zaman otoyol ücreti (vinyet) alacak?

7052
vinyet

Tatil

Almanya, otoyollarını kullanan sürücülerden ücret (vinyet) almak için Avrupa Birliği ile anlaşma aşamasına geldi. Peki otoyollar ne zaman ücretli olacak? 

Almanya, otoyollarını kullanan otomobil sürücülerinden de para almak için tüm çalışmaları sürdürüyor. Gelen son bilgilere göre Avrupa Birliği ile anlaşma aşamasına gelindi. Eğer son pürüzler de giderilirse Almanya otoyolları da paralı olacak ve vinyet sistemine geçilecek.

Almanya daha önce Avrupa Birliği’nin engeli ile karşılaşmıştı. AB, Almanya’nın sadece yabancı plakalı sürücülerden otoyol ücreti alınması planına karşı çıkmıştı. Plana göre Almanya’da yaşayanların ödeyecekleri araç vergisi yıllık otoyol ücretinden düşülecekti. Böylelikle yerli halk ek ücret ödememiş olacaktı. AB “Bu uygulama ülkenizden geçen yabancılara haksızlık olur” eleştirisinde bulunarak projenin önünü kapatmıştı.

Alman medyasında yer alan haberlere göre Almanya AB ile olan pürüzü şu şekilde çözdü:

– Daha önce sadece yıllık otoyol ücreti ödenmesi öngörülüyordu. Şimdi ise kısa süreli vinyet satışı da planlanıyor. Örneğin sürücüler 1 haftalık veya 10 günlük vinyet satın alabilecekler.

– Daha önce ödenecek yıllık otoyol ücretinin araç vergisinden düşülmesi planlanıyordu. (Almanya’da yaşayanlar için geçerli) Şimdi ise sadece çevre dostu araç sahiplerine bu hak tanınacak.

Bu değişikliklerle uygulamanın önünü açan Almanya şimdi Avrupa Birliği’nden gelecek yeşil ışığı bekliyor. Bu gerçekleşmesi halinde sistemin hayata geçmesi yine de uzun sürebilir. Otoyolları ödeme sistemi ile donatacak şirketin ihale yoluyla belirlenmesi ve sistemin hayata geçirilmesi aylar, hatta yıllar bile sürebilir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin