Otoyol ücreti turizmi vuracak mı?

987

Tatil

Almanya‘da 2016‘da yürürlüğe girecek olan otoyol ücreti ile ilgili kargaşa devam ediyor. Turizm sektörü, alıncak ücretlerin turistleri kaçıracağı uyarısında bulunuyor.

Avrupa’da çok az ülkede otoyolların kullanımından ücret alınmıyor. Bunların başında Almanya geliyor. Bakımlı ve geniş bir ağa sahip otoyollar Ocak 2016’dan itibaren bu ülkede de ücretli olacak ve sürücüler vinyet almak zorunda kalacak. Karar çoktan verildi ancak tartışmalar her geçen gün artıyor. Özellikle turizm sektörü, yolların ücretli olmasından sonra turistlerin Almanya’dan uzak durmasından korkuyor. En büyük endişe, Avusturya, İsviçre veya Fransa gibi komşu ülkelerden gelen turistlerin yol masraflarından çekinip başka bölgelere gitmeleri.

Yoğun eleştirilere kulak veren Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, yapılan planlarda değişikliğe gidildiğini, bütün yolların değil, sadece otoyol ve devlet karayollarının paralı olacağını açıkladı. Ancak bu da eleştirenleri ikna edemedi. Turizm kuruluşları, örneğin komşu ülke Fransa’dan Almanya’ya geçiş için genellikle devlet karayollarının kullanıldığını, yani Fransız turistlerin değişikliğe rağmen vinyet almak zorunda kalacaklarını vurguladı.

Alman Ulaştırma Bakanlığı otoyolların ücretli olmasından sonra 4 yıl içindeki gelirin 2,5 milyar Euro’yu bulacağını tahmin ediyor. Ancak karşı görüştekiler pu gelirin büyük bölümünün masraflara gideceğini düşünüyor. Buna bir de turizmden dolayı düşen gelirler eklenirse manzaranın daha da vahim olacağı ifade ediliyor.

Plana göre yurtdışından gelenler 10 günlük, 2 aylık veya yıllık vinyet alabilecekler. Almanya’da yaşayanlar ise 88 Euro karşılığı sadece yıllık vinyet alabilecekler.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin