Otomobilde cep telefonu kullanımı: Bazı kuralları yanlış biliyoruz

5213
cep, telefon

Tatil

Otomobilde cep telefonunu kullanmak isteyenler bazen bilgisizlikten hatalı davranıyor ve ceza alıyor. En önemli noktalar haberde…

Cep telefonu artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Cihazlar nereye gitsek yanımızda. Otomobil kullanırken bile daima elimizin altındalar. Ancak direksiyon başına geçtikten sonra iş değişiyor. Telefonlar nedeniyle her yıl çok sayıda trafik kazası meydana geldiğinden kullanımları sürüş esnasında yasak. Bazı sürücüler kuralları çok iyi bilmediklerinden hatalı davranıp ceza ödemek zorunda kalıyorlar. R+V24 sigortası uzmanı Sina Schmitt, sürücülere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Aşağıda otomobilde cep telefonu kullanımı ile ilgili en önemli noktaları bulabilirsiniz. Uygulamada ülkeden ülkeye farklılık olabilir:

– Araç hareket halindeyken sürücü cep telefonunu eline alamaz. Bunu yaptığı an suçlu duruma düşer

– Ceza alması için telefon konuşması yapmasına da gerek yok. Cihazın sesini kısmak, saatine bakmak veya mesaj yazmak da yasak

– Meydana gelen bir kazada haklı olsanız bile, cep telefonu kullandığınız tespit edilirse masrafların bir bölümünü üstlenmek zorunda kalabilirsiniz.

– Eğer cihaz bir cep telefonu tutacağına takılıysa kullanmanızda bir sakınca yok. Gelen aramalara cevap verebilirsiniz veya navigasyonu kullanabilirsiniz.

– Araç durduğunda ve motor çalışmadığında telefonu elinize alıp kullanabilirsiniz. Ancak bu otoyolda yol kenarında telefonlaşmak için durabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunu yapan sürücüleri de para cezası bekliyor.

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link ekleyerek sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin