Otobüs mü tren mi?

3321

Tatil

Almanya’da yasada yapılan değişiklik sonrası otobüs şirketlerinin önü açıldı. Peki tren ve otobüs yolculuğu kıyaslandığında hangisi avantajlı?

Eskiden otoyollarda şehirler arası yolculuk yapan otobüslere çok nadir rastlanırdı. Bugün ise hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyorlar. Türkiye’de görmeye alışık olduğumuz bu manzara yavaş yavaş Almanya’da oluşmaya başladı. Peki otobüs yolculuğu eskiden yaptığımız tren yolculuğuna göre daha mı iyi? Öncelikle Alman Demiryolları fiyat bakımından pahalı. Bir otobüs bileti, tren biletinin bazen yarısı bile olmuyor. Hele hele bilet bir iki ay önceden satın alınırsa, otobüsle 10 Euro’nun altına bir fiyata yolculuk yapmak bile mümkün.

Ancak tren yolculuğunun avantajları da var. En önemli etken süre. Otobüsle Frankfurt’tan Hamburg’a 6-7 saatte gidilirken, hızlı tren ICE’lerle bu süre sadece 4 saat. Ayrıca otoyollardaki trafik yoğunluğu dikkate alınırsa otobüs yolculuğu daha da uzun sürebiliyor. Bunun yanı sıra bazı otobüsler büyük şehirlerde durarak yolcu alıyorlar. Bu da yolculuk süresini daha da uzatabiliyor. Bu nedenle tren kısa sürede hedefe varmak isteyenler için uygun, otobüs ise cebinden fazla para çıkmasını istemeyenler için.