Otobüs biletlerine indirim geliyor

110
otobüs

Tatil

Otobüs biletlerine indirim geliyor

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında 14 Mayıs’ta yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin bilet fiyatlarında tavan ücret tarifesi belirleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yeni normalle birlikte daha önce 31 Temmuz’a kadar uygulanacağı bildirilen tebliğde değişikliğe gitme kararı aldı.

İçişleri Bakanlığı, şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yüzde 50 doluluk oranına ilişkin sınırlamayı kaldırdığında, aile bireylerinin sosyal mesafe gözetilmeksizin yan yana koltuklarda seyahatlerinin önü de açıldı. Doluluk oranının yüzde 70-75’lere çıkması beklenen otobüs yolculukları için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, kilometre esasına göre belirlenen tavan ücretlerin yeniden belirlenmesine ilişkin tebliğ taslağı hazırladı. Tebliğin yayınlanmasıyla 14 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan tavan ücretler vatandaşların yararına yaklaşık yüzde 30 düşürülecek.

İstanbul-Ankara bilet fiyatı en fazla 120 lira olacak

Buna göre; daha önce 301-350 kilometrelerde 150 lira olan tavan fiyat 110 liraya, 901-1000 kilometrelerde 250 lira olan tavan ücret de 185 liraya düşecek. Böylece, tavan ücretin belirlenmesiyle en fazla 160 liraya satılabilen İstanbul-Ankara hattı biletlerinin fiyatı en fazla 120 lira olacak.

“Tavan fiyat uygulaması kalkabilir”

Düzenlemeyle vatandaşların daha uygun fiyatlarla yolculuk yapabilmesini sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu tebliği de yayımlayarak vatandaşlarımızın daha uygun fiyatlarla yolculuk yapabilmesini sağlayacağız. Hatta sürecin seyrine göre mevcut tebliğin 31 Temmuz’dan önce yürürlükten kaldırılması ve tavan-taban fiyat uygulamasına son verilmesi de mümkün.” diye konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin