Osmanlı Padişahı’nın Almanya’ya geldiğini biliyor muydunuz?

3518
Osmanlı

Tatil

Tarihte bir ilki gerçekleştiren 32. Osmanlı Padişahı ve 111. İslam halifesi Abdülaziz, 1867’de Avrupa turuna çıktı. Paris ve Londra’da temaslarda bulundu. 3. Napolyon gibi devlet adamlarıyla bir araya geldi.

Avrupa’da büyük ses getiren bu gezi günlerce olay oldu. Avrupa medyası Osmanlı Padişahı’nın attığı her adımı takip etti ve gazetelerin manşetlerinden duyurdu.

Sultan Abdülaziz ziyareti sırasında Almanya’ya da geldi. Koblenz kentinde Prusya Kralı Wilhelm ve eşi ile görüştü. Buluşma, bugün çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı bu güzel kentte de büyük yankı buldu.

Fransa İmparatoru III. Napolyon, Sultan Abdülaziz’i “Uluslararası Paris Sergisi’nin” açılışına davet etmiş, bu davetin kabul edilmesi üzerine İngiltere Kraliçesi Victoria, padişahı Londra’ya davet etmiş, bu davet de kabul edilerek, Sultan Abdülaziz iki ülkeyi kapsayan Avrupa seyahatine çıkmıştır. Osmanlı padişahlarının savaş harici nedenlerle Avrupa’ya yaptıkları ilk seyahat olma özelliğini taşıyan bu yolculukta Sultan, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Prusya Avusturya’ya da uğramıştır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin