Ordu: Fındığı artık makineler toplayacak

2349
ordu

Tatil

Fındık tarımında maliyetleri düşürmek ve makineli tarıma geçişi sağlamak amacıyla 8 adet fındık toplama ve 8 adet fındık süpürme makinesi, Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edildi.

 “Çiftçiyle El Ele Projesi” kapsamında,  Fındık toplama makinası hibe dağıtım programına; Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Durak ile yönetim kurulu üyeleri Kadir Durak, Ahmet Durak, Hüseyin Durak ve davetliler katıldı.

Fındık tarımında maliyetleri düşürmek ve makineli tarıma geçişi sağlamak amacıyla 8 adet fındık toplama ve 8 adet fındık süpürme makinesi Durak Fındık A.Ş tarafından alınarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edildi.

Bu kapsamda gerçekleştirilen hibe töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordu için fındık son derece önemli. Fındık varsa, iyi para etmişse herkes mutlu. Yoksa, para etmemişse, herkes mutsuz. Bu makinalar sayesinde işçilik çok ucuza gelecek. Fındıklar tam olgunlaşınca toplanacak bu da birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Ordu için güzel bir kazanım olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise, “Bugüne kadar yaygınlaşmayan makine kullanımı ilçemizde de bundan sonra daha yaygın bir şekilde kullanılarak üretim maliyetinin düşürülmesinde faydalı olacaktır. Yapılan belki adet olarak çok fazla bir makine değilmiş gibi göze çarpsa da örnek teşkil etmesi noktasında çığır açacağını ve yaygın bir şekilde kullanılarak üretimin arttırılmasına da katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: www.ordu.gov.tr

ordu
Foto: www.ordu.gov.tr
ordu
Foto: www.ordu.gov.tr

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin