Opera ve Bale festivalleri yerine konserler düzenlenecek

26
bale

Tatil

Opera ve Bale festivalleri yerine konserler düzenlenecek

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Bodrum Bale Festivali’ni üzülerek iptal ettiklerini duyuran Devlet Opera ve Balesi (BOD) Genel Müdürü Tenor Murat Karahan, faaliyetleri askıya alınan sanat çalışmalarından balenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de durduğunu, opera yerine de konserlerin düzenleneceğini açıkladı.

Avrupa’da birçok ülkede bale topluluklarının Ocak 2021’e kadar temsillerin tamamını iptal ettiğini belirten Karahan, “Dünyada da sanata dönüş biraz sembolik noktada ve konser ağırlıklı. Opera ve balede 200, 300 kişi bir araya geliyor. Bunun saçı ve makyajı var. İnsanlar birbirine yakın mesafede çalışıyorlar. Dünyayı yakından takip ettik. Dünya büyük opera temsillerinden kaçınıyor” dedi.

Devlet Opera ve Balesi olarak konserlere başladıklarını ifade eden BOD Genel Müdürü Karahan, salgın koşullarında konserlerdeki oturma düzenini Almanya’nın önde gelen senfoni ve filarmoni orkestraları ve Berlin Üniversitesi bilim adamlarının düzenledikleri çalışmayı baz alarak hazırladıklarını kaydetti.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları ile ortak düzenlenen Bodrum Kaleiçi Etkinlikleri’ne The Fun Time of the Opera ile başladıklarını dile getiren Karahan, minimal hale getirilen orkestrasız Hisseli Harikalar Kumpanyası eserini sahneleyeceklerini, Akdeniz Esintileri konserini ve 3 Tenor Konseri’ni sanat severlerle buluşturacaklarını söyledi.

Açık hava konser programı

Tamamı açık havada düzenlenecek konserlerin programı şöyle:

21-28 Temmuz tarihlerindeki Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında; 21 Temmuz’da Avrupa ve Osmanlı Saray Müziği Konseri, 26 Temmuz’da İzmir Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda The Fun Time of The Opera, 28 Temmuz’da 7 Tenor Konseri.

5-12 Eylül tarihlerindeki 27.Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivalinde; 5 Eylül’de “Gala Konseri”, 9 Eylül’de “3 Soprano – 3 Bas Konseri”, 12 Eylül’de Genç Opera Yıldızları konseri. 11. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında; 19 Eylül’de 7 Soprano, 22 Eylül’de Barok Gecesi Konseri, 26 ve 27 Eylül’de Saraydan Kız Kaçırma operası.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin