Önemli uyarı: Rüzgarlı havalarda virüsün bulaşma riski artıyor!

66
bulaşma

Tatil

Önemli uyarı: Rüzgarlı havalarda virüsün bulaşma riski artıyor!

Dünya genelinde 35 milyondan fazla kişiye yayılan Koronavirüs salgınıyla mücadelenin en önemli kurallarından sosyal mesafe için rüzgar uyarısı geldi.

Kış aylarında virüsün yayılımının daha kolay olacağını ifade eden Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, rüzgarlı havalarda sosyal mesafenin 2 metre veya üzeri olması gerektiğini söyledi.

Sosyal mesafe 2-3 metreye çıkmalı

Koronavirüsün havada 1- 2 dakika asılı kalabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Tekin, “Rüzgarlı havalarda sosyal mesafeyi 2 metreye belki 3 metreye çıkarmak daha sağlıklı olacaktır. Normalde virüs ortalama 1- 2 dakika içerisinde havada asılı kalabiliyor. Eğer biri öksürüyorsa, hapşırıyorsa ve siz yakın bir sürede yanından geçiyorsanız çok zor bir ihtimal olmakla birlikte, eğer hava rüzgarlıysa size bulaşma ihtimali olabilir. Bunların önüne geçebilmek için mesafemizi 2 metreye, 3 metreye kadar çıkarabiliriz”  dedi.

Grip İle birleşirse ölüm riski yüzde 30’a çıkıyor

Mevsimsel geçişle birlikte sağlıkçıların Koronavirüsle ilgili endişesi daha da arttı. Koronavirüs ve gribi aynı anda geçiren hastaların ölüm riskinin yüzde 30’lara kadar yükseldiğine dikkat çekerek, salgınla mücadele için hijyen, maske ve sosyal mesafe kurallarını hatırlatıyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin