Neden hep Pegasus’un başına geliyor?

745
Neden

Tatil

Dün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazası dünyanın gündeminde. Ölen ve yaralananların olması elbette çok üzücü. Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 uçağının neden pistten çıktığı merak konusu. Bu kaza aslında herkese çok tanıdık geliyor. Hatırlanacağı gibi daha önce de Pegasus’a ait uçaklar pistten çıkmıştı. Yani bu olay bir ilk değil. Hatırlayalım:

14 Ocak 2018, yer Trabzon: Pegasus Havayolları’na ait uçak havalimanına indikten sonra pistten çıkmıştı. Hatta öyle bir pozisyonda durabilmişti ki faciaya çok az kalmıştı.

07 Ocak 2019, yer yine Sabiha Gökçen Havalimanı: Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen ve İstanbul’a inen Pegasus uçağı inişten hemen sonra pistten çıkmıştı. Bu kazada şans eseri ölen veya yaralanan olmamıştı. 

Bu iki kaza ucuz atlatılmıştı. Ancak dünkü olayda ne yazık ki 3 kişi hayatını kaybetti. Hatta sayının artmasından korkuluyor. Şimdi gözler kara kutuya çevrildi. Herkes kazanın nedenini merak ediyor. Akıllarda şu sorular var:

Neden Pegasus’un uçakları hep aynı nedenle gündeme geliyor. Pistten çıkma durumu neden hep aynı şirketi vuruyor?

Kötü hava şartlarına rağmen uçağın inişe geçmesinde pilot veya kulenin hatası var mı?

Güvenlik kamerası görüntülerinde uçağın indikten sonra sağlam olduğu görülüyor. Ne oldu da uçak pistten çıktı. Olayda bir pilot hatası mı var?

Son 3 kazaya karışan hep Boeing 737-800 tipi uçaklardı. Bu tesadüf mü yoksa bu modelde bir sorun mu var?

Havayolu şirketi uçakların bakımını gerektiği gibi yaptırıyor mu?

Havalimanının pistinde herhangi bir sorun var mı? Yetkililer daha kısa süre önce pistin eski olmasından dolayı sık sık bakımdan geçtiğini ve yetersiz kaldığını bildirmişlerdi.

Görüldüğü gibi ortada bir çok soru var ve kamuoyu bunlara en kısa zamanda bir yanıt bekliyor. Uzmanlar olayı araştıracak ve kara kutudaki bilgileri değerlendirecek. Umarız bu artık bir son olur.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin