Ne kadar bahşiş verilmeli?

4023

Tatil

Her tatil ülkesinin ayrı adetleri vardır. “Restoranda ne kadar bahşiş vermeliyim” veya “Ne yaparsam beni ayıplarlar” diye merak ediyorsanız bu haberi mutlaka okuyun.

Tatil yaptığınız ülkede bir restoranda yemek yediniz ve hesabı istediniz. Peki garsona vereceğiniz bahşiş ne kadar olmalı? Veya masa kuralları nasıl? Bu soruların cevabı her ülke için farklı cevaplanabilir. Çünkü her ülkenin adeti başka. Alman Otomobil kurumu ADAC bu nedenle tatil bölgelerindeki kuralları inceledi. İşte sonuç:

Amerika’da genelde hesabın yüzde 20’si bahşiş olarak bırakılır. Avrupa’da bazı ülkelerde yüzde 10 tercih edilir, bazılarında ise bahşiş zaten hesabın içindedir.

İtalya’da masaya getirilen ekmek için ayrı ücret alınır. Ekmeği yemeseniz de bu parayı ödemeniz gerekir. Buna ek olarak bahşiş vermek de adettir.

Belçika, İspanya, İtalya’da bir masada herkesin kendi hesabını ödemesi pek alışılmış değildir.

Finlandiya’da yer bulunamadığı için başkasının masasına oturmak saygı kurallarına aykırı. Yani “Boş sandalyeye oturabilir miyim?” diye sormamak gerekir.

Finlandiya, İngiltere veya İrlanda’da sıra kurallarına çok önem verilir. Öne geçmek isteyenler hemen dikkat çeker ve yadırganır.

Dünya genelinde kilise veya cami ziyaretlerinde etekler çok kısa, elbiseler çok açık olmamalı.

İspanya, Fransa, Türkiye, Hırvatistan veya İtalya’da günlük giyime önem verilir, düzgün olması tercih edilir.

Alp Dağları’nda tatil yapmayı düşünenler spor ayakkabısı ile gelirlerse hemen ayıplanırlar. Dağlık bölgelerde “sağlam” ayakkabı şart.

Plajda çıplak olmayı tercih edenler, bir çok ülkede kısa sürede uyarılabilir, hatta ceza bile ödemek zorunda kalabilirler.

İspanya’da saat 12.30 ile 16 arası öğle tatilidir. Bu saatlerde örneğin müze ziyaret edemezsiniz.

Fransa, Çek Cumhuriyeti veya Danimarka’da araçlar yaya gördüğünde ille de yol vermez. Bu nedenle yaya geçitlerinde dikkat.