Naylon poşetler paralı oluyor

2734
Naylon,poşet

Tatil

Türkiye’de marketlerde satın alınan ürünleri koymak için verilen naylon poşetlerin daha az tüketilmesi için yeni bir uygulama geliyor. Detaylar haberde…

Özellikle Türkiye’de insanlar marketlerde yaptıkları alışverişte eşyalarını koymak için dilediği kadar poşet alabiliyor. Bazıları evde başka eşya koymak için lazım olur diye, bazıları ise çöp poşeti yapmak için fazladan naylon poşet alır. Ancak yeni yıldan itibaren naylon poşetler parayla satılacak. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetler marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2019’den itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktar ile satılacak. Gelişmiş ülkelerin çoğunda da bu şekilde uygulama zaten mevcut. Kullanımı azaltmaya yönelik başka bir çözüm de bakanlıkların kamu spotu gibi yayınlarla naylon poşetin insan sağlığına ve doğaya verdiği zararları halka aktarmak olacaktır” diye konuştu.

Doğada çözülmesi yıllar süren naylon poşetin kullanımının azaltılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Naylon poşet hem sağlığımızı hem de ekosistemi olumsuz yönde tehdit ediyor. Ülkemizde ortalama veriler ile bir aylık naylon poşet tüketimi 250 bin ton civarında. Hem vatandaş kendi sağlığı için hem de ilgili bakanlıklar çevre kirliliğine karşı naylon poşet kullanımı konusunda tedbir almalıdır” dedi.

Naylon poşetlerin çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğini vurgulayan Palandöken, “Naylon poşet ya da torbaların kansere neden olduğu uzun yıllardır biliniyor fakat kullanımı son yıllarda arttı. Ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında kansere 2,3 Euro ile en çok harcama yapan ilk 6 ülke içerisinde. Ülke çapında ciddi bir geri dönüşüm bilinci ve sistemi oluşturmak gerekiyor. Vatandaşımız pazar ve market alışverişlerinde artık file, sağlam kese kâğıtları veya bez çantalar kullanmaya başlamalı” şeklinde konuştu.

Kaynak: www.tesk.org.tr

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin