Nasıl bir güneş gözlüğü kullanmalıyım?

2571
güneş

Tatil

Gözlerimiz için oldukça zararlı olan UV ışınlarına karşı koruma sağlanmasının yanı sıra, bir aksesuar olarak da kullanılan güneş gözlüğünü seçerken nelere dikkat edilmelidir?

İnsan gözü, son derece tehlikeli olan ultraviyole (UV) denilen ve güneşten gelen mor ötesi ışınlarına karşı her zaman karşı karşıya bulunduğundan, gözlerimizin ışığa karşı doğal bir savunma refleksi vardır. Işığı büyük ölçüde kesen fakat UV ışınlarını önleyemeyen güneş gözlükleri, gözlerin doğal engelleyici özelliklerini devre dışı bırakarak ışık almadığından ,karanlık ortamda iyice açılan göz bebeklerinden zararlı ışınlar çok fazla oranda girerler.

Dolayısıyla seçilecek güneş gözlüklerinin koyuluk özelliklerinden daha çok, cam kalitesi ve özellikleri ön plana çıkmaktadır. Zararlı ışınların camlarda hangi oranda bloke edildiği, hangi oranda emilip hangi oranda yansıtıldığı gibi konular önem kazanmaktadır.

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğunun güneş gözlüğü kullandığını dikkate alırsak, göz sağlığı için ucuz, gösterişli gibi tercihler yerine bir uzman tavsiyesi ile kaliteden ödün vermeyen, biraz pahalı da olsa en az UV 400 işaretli ve kullanılacak ortama göre yüzde 65 ve daha yukarı rakamlarda emiş kalitesine sahip güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

Güneş gözlüğü seçerken cam renkleri de ayrı bir önem arz ediyor. Özellikle gözün kolay intibak edebileceği açık kahverengi en kullanışlı renk olup, özellikle araç kullanırken trafik ışık ve uyarı tabelalarının kolayca ayırt edebilecek bir renk olması açısından tüm uzmanlarca kabul görmektedir.

Bu sebeple gözü koruyanın camın rengi değil, içeriği olduğu unutulmamalı, kaliteli ve uzmanlarca tavsiye edilen camlara sahip gözlükleri bulduktan sonra yüz şeklinize ve kıyafet uygunluğu gibi diğer tercihlerinizi bu aşamadan sonraya bırakmalısınız.

Güneş gözlüğünde en büyük sıkıntıyı normal yaşamlarında numaralı gözlük kullanan kişiler yaşamaktalar. Bu kişilerde uzman doktorun yazacağı reçete ile yine numaralı ve renkli gözlük temin edebilmektedirler.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin