Nakit parayla Almanya’ya gelenler bu hata nedeniyle yüzlerde Euro ceza ödüyor

3179
Nakit

Tatil

Nakit parayla Almanya’ya gelenler bu hata nedeniyle yüzlerde Euro ceza ödüyor

Bir çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da bir yolcunun gümrüğe bildirmeden yanında taşıyabileceği nakit para miktarı 9999 Euro. Yani miktar 10 bin Euro’yu aşıyorsa bunu gümrüğe sözlü veya yazılı olarak bildirme mecburiyeti var. Aksi taktirde yolcu hakkında yasal işlem başlatılıyor, kişi hem ceza hem de vergi ödemek zorunda kalıyor. Bir çok kişinin yanlış anladığı konu şu: Yanınızda 10 bin Euro’dan daha yüksek bir miktarla yolculuk yapak yasak değil. Yetkililer sadece paranın kaynağını araştırabilmek için bu miktarı gümrüğe bildirmenizi istiyorlar.

Gizlemeye çalışanlar pişman oluyor

Bu kuralı yanlış anlayıp gereksiz yere üzerindeki parayı gizlemeye çalışanlar, bu ortaya çıktığında yüksek vergi ve cezalar ödemek zorunda kalıyorlar. Rosenheim gümrük dairesi yetkililerinin Almanya’da A94 ve A8 nolu otoyollarda yaptıkları gümrük kontrollerinde, yolcular uygulamadan habersiz oldukları için ceza ödemek zorunda kaldılar. Yurtdışından gelen araçları durduran yetkililer “Yanınıda 10 bin Euro’yu aşan para miktarı var mı” diye sorduklarında “Hayır” cevabı aldıkları bazı yolcuların el bagajlarını kontrol ettiler. İki farklı aramada yolcuların yanında daha yüksek nakit para olduğu anlaşıldı. Halbuki yolcular baştan “Evet” deyip miktarı doğru şekilde bildirselerdi sorun yaşanmayabilirdi. Fakat yolcular bunu yapmadıkları için haklarında yasal işlem yapıldı. Bir yolcu 4100, diğeri ise 1000 Euro ön ödeme yaparak yoluna devam edebildi.

Paranın kaynağı araştırılıyor

Yanında yüksek miktarda parayla yolculuk yapanlara paranın kaynağı soruluyor. Amaç yasa dışı para transferlerini engellemek, suç örgütlerinin ülkeler arası para taşımacılı yapıp parayı aklamasına son vermek. Bu nedenle bu tür kontrollerde gerektiğinde ek bilgi ve evraklar da istenebiliyor. Örneğin yurtdışından parayla dönen ve “Otomobilimi sattım” diyen bir kişiden satış evrakları istenebiliyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin