Müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı

311
Müze

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam yaptı. Buna göre yeni tarifeye göre UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve her yıl ortalama 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi’ne giriş 60 TL’den 72 TL’ye çıktı.

Topkapı Sarayı Müzesi’nden yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücretleri, 15 Temmuz 2019 tarihinden itibaren aşağıda belirtilen şekilde uygulanacaktır.
Topkapı Sarayı Müzesi : 72 TL, Harem : 42 TL,  Aya İrini Anıtı: 36 TL”

Kültür ve Turizm Bakanlığı sosyal medya hesabından  “Mevcut müzelerin bakım ve onarımının daha iyi yapılabilmesi, yeni müzelerin açılabilmesi, ören yerlerinde kazı sürelerinin uzatılabilmesi için Avrupa’daki müzelerin fiyatlarının çok altında olan giriş ücretlerinde düzenlemeye gidilmiştir. Ancak halkımızın bu düzenlemeden etkilenmemesi için geçen sene itibariyle aldığımız bir kararla “Müze Kart” fiyatları sabit tutulmuş, hiçbir artış yapılmamıştır. Ve bundan sonra da yapılmayacaktır.

MüzeKart, alındığı tarih itibarıyla bir yıl boyunca geçerli olup, sınırsız giriş hakkı sunmaktadır. Vatandaşlarımızı MüzeKart kullanmaya ve kendilerine sunulan bu ayrıcalıktan faydalanmaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin