Müşteri restoranda hangi hatayı affetmez?

1082

Tatil

Restoran sahipleri dikkat: Yapılan bir ankete göre müşterinin en sinir olduğu unsur, tabak ve çatal-kaşıkların kirli olması.

Dostlarınızla yemeğe gittiğiniz bir restoranda sizi en çok ne rahatsız eder? Yemeğin kötü olması mı, havada sineklerin uçuşması mı, yoksa garsonun kaba olması mı? Gastronomi alanında adından bahsettiren Bookatable sitesi bu soruya bir cevap aradı. Yapılan anketten çıkan sonuca göre müşterilerin yüzde 96’sı „Tabak, çatal veya kaşıkların kirli olmasını affetmem“ dedi. Her 10 kişiden dokuzu ise „Yiyeceklerin kirli olması“ cevabını verdi.

Peki böyle bir durumla karşılaşırsanız ne yapmalısınız? Tabiki garsonu çağırıp şikayet edilir fakat bunu yaparken bazı unsurlara dikkat etmekte fayda var. Bookatable yetkilileri şu tavsiyelerde bulunuyorlar:

Öncelikle şunu unutmayın, hata her zaman olabilir, herkesin başına gelebilir. Buna rağmen şikayette bulunmak sizin hakkınız. Önemli olan garsonu çağırıp şikayetinizi sakin ve kibarca dile getirmeniz. Bu şekilde yapılan şikayetler genellikle daha fazla dikkate alınıyorlar. Bir çok kez müşteriden para alınmıyor veya bir hediye ile eve gönderiliyor.

Diyelim ki buna rağmen bir sonuç elde edemediniz, o zaman cezalandırmak için garsona bahşiş bırakmayın, bırakmayın ki hatasını anlasın. Bir başka tavsiye ise beğenmediğiniz birşey varsa bunu hemen söyleyin, son ana kadar beklemeyin. Yemeğini bitirip daha sonra şikayette bulunan müşteriler genellikle ciddiye alınmazlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin