Müjde: Yakında bu vergiyi ödemekten kurtulacaksınız

2980
Dayanışma vergisi

Tatil

Müjde: Yakında bu vergiyi ödemekten kurtulacaksınız

Almanya’da yıllardır tartışmalara neden olan ve halkın kaldırılmasını talep ettiği Dayanışma Vergisi (Solidaritätszuschlag) kısa bir süre sonra iptal edilecek. Hükümet zaten bu verginin 2021’de kaldırılmasını kararlaştırmıştı. Ancak Koronavirüs nedeniyle bu kararın erkene çekilmesi bekleniyor.

Büyük tepki çekiyordu

İki Almanya’nın birleşmesinden sonra uygulamaya konulan Dayanışma Vergisi’nin amacı, daha az gelişmiş olan doğu eyaletlerini desteklemekti. Ancak zamanla bu verginin artık gereksiz olduğu görüşü daha ağır basmaya başlayınca halk arasında tepki büyüdü. Siyasilerin de benzer görüş belirtmesi üzerine verginin kaldırılması kararlaştırıldı.

Ortalama 200 Euro kalacak

Almanya’da çalışan ve maaş alan herkes belirli bir oranda dayanışma vergisi ödüyor. Bu zorunluluğun büyük ihtimalle bir kaç hafta sonra kalkmasıyla insanların cebinde daha fazla para kalacak. Yapılan örnek hesaplamalara göre orta seviyede maaşı olan bir kişi (2500 Euro brüt) bu sayede yılda ortalama 200 Euro daha az vergi ödemiş olacak. Maaş yükseldikçe cebinizde kalacak para da atmış olacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin