Meteorolojiden erken uyarı mobil uygulaması

284
Mobil uygulama

Tatil

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, afetlerden etkilenme oranını en aza indirmek için erken uyarı sistemini mobil uygulamalara uyarladı. Böylece vatandaşlar ulaşımdan tarıma, günlük hayat planlamasına kadar anlık bilgilerden kolaylıkla faydalanabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü Teknik Şube Müdürü Ali Kesimoğlu, son teknoloji 20 adet radar ile Türkiye’nin atmosferini sürekli izlediklerini belirterek, vatandaşların afetlerden korunabilmesi için erken uyarı mobil uygulamasını indirmeleri gerektiğini söyledi.

Sık sık afetlerin yaşanmaya başlandığı Türkiye’de, vatandaşların afetlerden korunabilmesi için yapması gerekenleri anlatan Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü Teknik Şube Müdürü Ali Kesimoğlu, “Meteorolojik karakterli doğal afetleri diğer doğal afetlerden ayıran en önemli özellik, bunların yapılacak izleme veya ölçümlerle önceden tespit edilerek erken uyarılarla zararlarının en aza indirilebilmesidir.

Zamanında, doğru, güvenilir tahmin ve erken uyarılarının risk altındaki bölgelere ulaştırılması can ve mal kayıplarının önlenmesi ve en aza indirilmesi bakımından oldukça büyük öneme sahiptir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek hava ve iklimi anlamak, tahminler hazırlamak gayesi ile son yıllarda önemli teknolojik yatırımlar yapmıştır. Erken uyarılar konusunda son teknoloji diyebileceğimiz 20 adet radarımız ile beraber uydu teknolojisiyle Türkiye’nin atmosferini sürekli izliyoruz” dedi.

Toplamda bin 866 adet Gözlem Sistemi ile tüm Türkiye’de gözlemler yaptıklarını belirten Kesimoğlu, “Bu imkânlar ile ulaşımdan tarıma, günlük hayat planlamalarına kadar ülkemizdeki tüm sektörler için bilgi üretiyoruz ve bu istikamette hizmet vermeye devam edeceğiz. Halkımızın, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün yayınladığı erken uyarıları mobil uygulamamız, web sayfamız ve meteorolojinin sesi radyosundan takip etmesini, haberdar olup hazırlıksız yakalanmamasını istiyoruz” diye konuştu.

(B.A)

Kaynak:www.tarimtv.gov.tr

Mobil uygulama

Mobil uygulama
Fotoğraflar: www.tarimtv.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin