Memlekete giden aileyi komşuları ihbar etti

1160

Tatil

Almanya’da devlet yardımı alan bir aile yetkili daireden izin almadan memlekete gidince ceza aldı. Aileyi komşularının ihbar ettiği ortaya çıktı.

Eğer Avrupa’da yaşıyor ve çalışmadığınız için devlet yardımı alıyorsanız, yurtdışına çıkmadan önce tedbirinizi alın. Örneğin Almanya’da yardım alınan daireye başvurup izin istemeniz gerekiyor. Bu kurala uymayan ve habersiz Rusya’ya giden bir aile para cezasına çarptırıldı.

„Hartz IV“ olarak bilinen işsizlik parası alan çift, bağlı bulunduğu daireye (Jobcenter) haber vermeden Almanya’dan ayrıldı. Uckermark kentinde yaşayan ikili, dönüşte haklarında dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıkldığını gördü. Pasaportlarındaki mühürlerden ne kadar süre yurtdışında kaldıkları tespit edilen çifte 1500 Euro para cezası kesildi.

Mahkemede aileyi komşularının ihbar ettiği ortaya çıktı. Aile kendini şöyle savundu: „Kocamın annesi ağır hasta olduğu için daireden bir ay izin istedik. Ancak bu kabul edilmedi. Biz de durumun acil olmasından dolayı mecburen Rusya’ya gittik. Biz oradayken annemiz vefat etti. Dönüşte ölüm raporunu, hastane evraklarını yetkili daireye verdik. Ancak yine de hakkımızda işlem başlattılar.“

İki tarafı da dinleyen mahkeme, ortada büyük bir suç olmadığı sonucuna vararak 150 Euro karşılığı davayı sonlandırdı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin