Maske takmayana 1000 Euro’ya kadar para cezası

306
maske

Tatil

Maske takmayana 1000 Euro’ya kadar para cezası

Korona virüsün en ağır bilançosunu veren ülkelerin başında İtalya geliyor. İtalya’da koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Ülkede günlük vaka sayıları tekrar 4 binleri geçti. Durum böyle olunca İtalya Hükümeti tarafından alınan önlemler hem arttırıldı, hem de olağanüstü hal uzatıldı. Öte yandan maske takmayanlara para cezası arttırıldı. T.C. Milano Başkonsolosluğu tarafından yayınlanan duyuruda ülkede alınan son kararlar açıklandı. Buna göre:

Olağanüstü hal 31 Ocak 2021’ye kadar uzatıldı.

  1. İtalya’da Olağanüstü Halin 31 Ocak 2021’ye kadar uzatılmasına ilişkin olarak 6 Ekim 2020 tarihinde Senato’da yapılan oylama 138 lehte, iki aleyhte oy ve 12 çekimser oyla sonuçlanmıştır. 7 Ekim 2020 tarihinde Temsilciler Meclisinde gerçekleştirilen oylamada ise 253 lehte oya karşılık, üç aleyhte ve 17 çekimser oyla Olağanüstü Hal 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.
  2. Yeni imzalanacak Başbakanlık Kararnamesiyle dış mekanlar için de zorunlu hale gelecek maske kullanım zorunluluğunun 8 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı, sadece spor faaliyetleri icra edilirken ve diğer kişilerle bir arada olunmadığı hallerde, maske kullanma zorunluğunun olmayacağı, maske kullanma zorunluluğunu ihlal edenlere 400 ila 1000 Avro arasında para cezasının verilmesinin planlandığı belirtilmektedir.
  3. Söz konusu kararname kapsamında, sürüntü testi zorunluluğu getirilen ülkelere, İngiltere, Belçika ve Çek Cumhuriyeti’nin de dahil edildiği (halihazırda Fransa’nın muhtelif bölgeleri ile Hırvatistan, Malta, İspanya ve Yunanistan’dan İtalya’ya gelenlere sürüntü testi uygulanmaktaydı) kaydedilmektedir.
  4. Türkiye’den İtalya’ya seyahatlerin şartlarında ise (İtalya’da 120 saatten fazla kalmayı gerektiren durumlarda 14 gün karantina zorunluluğu; İtalyan oturum izni olan vatandaşlarımızın haricinde ülkemizden gelecek vatandaşlarımızın sadece ispatlanabilir iş, eğitim ve sağlık gerekçeleri olması halinde seyahatlerine izin verilmesi vb.) herhangi bir değişiklik olmamıştır.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin