Marmaris’ten turizm atağı

91
Marmaris

Tatil

Marmaris’ten turizm atağı

2020 yılının ilk aylarından bu yana tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisi sebebiyle sezonun yarısını kaybeden Marmaris turizm sektörü için bir süredir yapılan görüşmeler sonuç verdi. Marmaris Belediyesi, Marmaris Ticaret Odası (MTO) ve YDA Dalaman Havalimanı iş birliğinde, İngiltere’nin en büyük tur operatörlerinden Jet2 firması ile yapılan görüşmeler sonucunda, Marmaris’te turizm sezonunu uzatma ve Dalaman’a ek seferler düzenlenmesi için tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

15 Temmuz’da uçuşların başlamasına kadar olan süreçte Marmaris’te yaşanan turizm kaybının işletmelere olan zararını telafi edebilmek ve turizmcilere nefes aldırabilmek adına Belediye ve MTO tarafından yürütülen görüşmeler sonuçlandı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve MTO Başkanı S. Mutlu Ayhan, YDA Dalaman Havalimanı İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç’in iş birliğinde, 1-15 Kasım tarihleri arasında İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın 9 şehrinden 31 uçuş planlandı. Belfast, Birmingham, East Midlands, Edinburgh, Glasgow, Leeds, Londra, Manchester ve Newcastle şehirlerinden Dalaman’a düzenlenen uçuşların devam edebilmesi ve Marmaris’teki gezi, kültür, gastronomi ve alışveriş aktivitelerinin öne çıkarılması için Jet2 firması iş birliğinde tanıtım çalışmaları yapılmasına karar verildi.

marmaris

 Umutsuzluğa kapılma şansımız yok

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaşanan olumlu gelişmeye ilişkin şunları söyledi; “2020 turizm sezonu öncesinde kimsenin öngöremeyeceği bir gelişme yaşandı. Bu tüm sektör için bir kriz demekti. Koronavirüs salgını ülkelerin turizm faaliyetlerini doğrudan etkileyerek tüm dünyadaki otel doluluk oranlarını ciddi ölçüde aşağı çekti. Ancak bizim yerel yönetim olarak umutsuzluğa kapılma gibi bir şansımız yoktu. Normalleşme süreci ve uçuşların tekrar başlamasıyla özellikle İngiltere pazarında bir hareketlilik yaşandı. Bugün baktığımızda Ekim ayına yaklaştık, ama otel doluluk oranları gayet iyi. Kasım ayını hedef alan bu projeyle de bu doluluğun süreceğini düşünüyoruz.”

Marmaris

Bu iş birliğini çok önemsiyoruz

Kasım ayında İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın 9 şehrinden gerçekleştirilecek uçuşların sezonun uzaması adına çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Oktay konuşmasını şöyle sürdürdü; “Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de tur operatörlerinin temsilcileriyle Dalaman’a düzenlenen charter uçuşlarının artırılması konusunda görüşmeler yapmıştık. Bu görüşmelerin böyle bir dönemde meyve vermesi ve Jet2 Firmasının ek sefer koyma kararı bizler için çok sevindirici bir gelişme. İngiltere’nin en büyük tur operatörlerinden biri olan Jet2 firması bölgemiz için turizmin önemli aktörlerinden biri. Yıllardır Marmaris ve çevresine binlerce turist taşımış tecrübeli bir tur operatörü. Bu yüzden de bu iş birliğini ayrıca çok önemsiyoruz. Sezonun uzaması yıllardır her turizmcinin dile getirdiği bir temennidir. Üstelik bunu da olağanüstü bir dönemde başarmış olmak bizim için ayrıca gurur verici bir gelişme. Bu anlamda turizmcilerimize bir nebze olsun nefes aldıracak bu girişime katkı sağlayan tüm kurumlara teşekkür ediyorum.”

Marmaris

Tedbiri elden bırakmayalım

MTO Başkanı Mutlu Ayhan ise; “Geçtiğimiz yıl Belediyemizin öncülüğünde İngiltere’de tur operatörlerinin temsilcileriyle Mart ve Kasım aylarında Dalaman’a düzenlenen charter uçuşlarının artırılması konusunda görüşmeler yapılmıştı. Bu görüşmeler sonucunda YDA Dalaman Havalimanın desteği ile nihayet önemli bir iş birliğinde anlaştık. İngiltere’nin 9 şehrinde Marmaris tanıtımının yapılması ve tatil tercihinde öne çıkması için tanıtım çalışmaları yapılmasına karşılıklı olarak karar verildi. Bunun sonucunda şimdilik Kasım’ın 15’ine kadar ilçemizde İngiliz turistleri görmeyi bekliyoruz. En önemli avantajımız şu ana kadar olan vaka sayılarının rakiplerimizden çok daha az olması. Tüm işletmelerimizin belirlenen pandemi kurallarına uygun şekilde hareket etmeye devam ediyor olması çok önemli. Kurallara uymanın zorunluluğunu ve hayati önem taşıdığı unutmayalım. Tedbirlere sıkı sıkıya uymak sezonu daha da uzatmamıza katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Marmaris
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay

Mustafa Koyuncu (Marmaris)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin