Marketlere müşteri sınırlaması getirildi

245
müşteri

Tatil

Şu ana kadar tespit edilen bin 500 yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastasından 37’sinin hayatını kaybettiği Türkiye’de yeni bir salgın tedbiri daha açıklandı. İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine gönderdiği Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamındaki ek genelgede; marketlerin çalışma saatleri ve aynı anda alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlenirken, şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarının, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu taşıyacağı belirtildi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.

Ayrıca:   Yüzbinlerce Germania mağdurunun parası kurtarılabilirdi

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

İl/ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecek; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin