Mardin’de turizm patlaması yaşanıyor

2496
mardin

Tatil

Güneydoğu Bölgesinin önemli tarihi kenti Mardin, turizm sezonuna hızlı başladı. Kente gelen turist sayesinde otellerdeki doluluk oranları yüzde 95’e ulaştı.

Mardin, kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğiyle turizmcilerin gözde şehirleri arasında yer alıyor. Mardin, 2017 yılı turizm sezonuna umutla başladı. Kente gelen turist kafileleri turizm sektörünün yüzünü güldürdü.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği’nden (MARTOD) alınan verilere göre otel doluluk oranları hafta sonları yüzde 95 seviyelerine ulaştı. Bu rakam hafta içi ise yüzde 50 doluluk oranlarıyla memnun etti. Öte yandan sektörde 2017 yılında turist rekoru kırılması yönünde beklentiler hâkim. En son 2013 yılında 800 bin turisti gören Mardin’de, bu yıl içinde 1 milyonun üzerinde turist bekleniyor.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kentte sağlanan huzur ve güven ortamının turizmde patlamaya neden olduğunu kaydetti. Yaman, “Otellerimiz yüzde 95 seviyelerinde doluluk yaşamaktadır” diyerek müjde verdi.

Yaman, Mardin’in güzellikleri hak ettiğine vurgu yaparken, “Kentimiz tarihi, kültürü, dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğinin yanı sıra kardeşliği ile örnek bir şehirdir. Buram buram geçmiş kokan şehrimiz turistlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Öyle ki özellikle kültür turizmi açısından cennet olan Mardin yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Maalesef son 3 yılda yaşanan elim olaylar turizm sektörünü bitirme noktasına getirmişti” diye konuştu.

Kaynak.www.mardin.bel.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin