Mantar zehirlenmelerinde artış var: “Yemeyin”

402
Mantar

Tatil

Yağmurlu havaların arkasından doğada kendiliğinden yetişen ve çokça görülen mantarlar, zehirlenmeye yol açabiliyor. Mantarları çok iyi ayırt edebildiğinizi sansanız bile zehirli olanıyla olmayanı arasındaki minik farkı gözden kaçırmanız mümkün. Sağlık Bakanlığı, doğada yetişen mantarların ‘kesinlikle’ yenmemesi uyarısı yaptı. NTV’de yer alan habere göre Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de yağışların artması dolayısıyla mantar zehirlenmesi vakalarında artış gözlendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; Sağlık Bakanlığı Ulusal Zehir Danışma Merkezine 1 Nisan-13 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan zehirlenme başvurularında 2018 yılına oranla yüzde 34 artış görüldüğü kaydedildi. Bu sürede Ulusal Zehir Danışma Merkezine 298 vaka başvurduğunu, Konya, Karaman, Denizli, Mersin, İstanbul, Çorum, Burdur ve Isparta’nın en çok artış gözlenen iller olduğunu belirtti.

Bakanlık mantar zehirlenmesi belirtileri ve alınacak önlemler konusunda şu ifadeler kullanıldı:

“Mantar zehirlenmesi belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkmaktadır. 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları ve hatta ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri de görülebilmektedir.

Vatandaşlarımız, doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemelidir. Tüketme durumunda zehirlenme belirtileri görülmesi halinde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Panzehirler, Ulusal Zehir Danışma Merkezi tarafından hastanelerde kullanılmak üzere hazır bulundurulmaktadır.

(G.Ş)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin