Macaristan’da vinyet mağduru olmayın

802
vinyet

Tatil

Macaristan’da vinyet mağduru olmayın

Bu yıl bir çok vatandaşımız Türkiye’ye karayolundan Macaristan üzeri seyahat ediyor. Bilindiği gibi bu ülkede otoyolların kullanımı için elektronik vinyet satın almak zorundasınız. Yani ücreti ödedikten sonra aracınızın plakasını sisteme işletiyorsunuz. Ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda bir çok sürücünün başına geldiği gibi bu yıl da vatandaşlarımız vinyet mağduru oluyorlar. İzinden dönenler posta kutularında otoyolları kaçak kullandıklarını belirten bir yazı ve para cezası buluyorlar.

Görevli hatasından kaynaklanıyor

Peki siz vinyet ücretini ödemenize rağmen neden kaçak muamelesi görüyorsunuz? Bu tür olayların büyük çoğunluğunda olay Macaristan’daki vinyet satış noktasındaki görevliden kaynaklanıyor. Görevli zaman zaman ödeme yapılan aracın plakasını sisteme hatalı giriyor. Bundan dolayı da kontrol noktalarında aracınız tanınmıyor ve kaçak duruma düşmüş oluyorsunuz.

Sürücülere haftalar sonra bile ceza gelebiliyor. Bu tür sorunlar yaşamamak için vinyet satış noktasında sisteme girilen bilgilerin kontrol edilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca size verilen makbuzu da atmayın, mümkünse uzun süre saklayın. Sizden cezayı ödemeniz istendiğinde bu makbuz sayesinde haklı olduğunuzu isabet edebilirsiniz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin