Lavanta kokulu köy turizme kazandırılıyor

2218
lavanta11

Tatil

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde doksanından fazlasını tek başına karşılayan Isparta Keçiborlu köyleri, geliştirilen projelerle turizme kazandırılacak.

Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak başta olmak üzere Kuşçular ve Çukurören köylerinde 1975 yılından itibaren kademeli olarak yetiştirilen şu an 3.000 Dekar alanda ekilen lavanta ile her yıl ilkbaharla birlikte her yer mor renge bürünüyor. Eşsiz bir görüntü güzelliğinin yanı sıra dünyada ticareti en fazla yapılan, 15 uçucu yağdan birisi olması sebebi ile kozmetik, parfüm, sabun ve ilaç endüstrisinde kullanılan lavanta, yüksek mevsim sıcaklarına ve eksi 25 derece soğuğa dayanabilen, susuz kıraç toprakta yetişebilme özellikleriyle tercih edilen bir bitki.

Türkiye’de lavanta üretiminde lokomotif üretici konumunda olması nedeniyle ilçenin lavanta üreticisi olarak markalaşması, mevcut istihdam, göç ve kalkınma problemlerinin çözülmesine katkıda bulunulması, alternatif gelir ve iş kaynakları oluşturulması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında „gelecek turizmde’’ konulu bir proje yarışması düzenlendi. 48 ilden yüzlerce katılımın olduğu yarışmayı, Keçiborlu Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği, Keçiborlu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı ortaklığında sunulan „Isparta, Keçiborlu ve Köylerinde Kırsal Turizm Faaliyetlerinin Hayata Geçirilmesi“ ana temalı ‚”Lavanta Kokulu Köy’’ projesi kazanarak birinci oldu.

Keçiborlu Kaymakamlığının konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

„Projenin amacına ulaşabilmesi için yerel ve ulusal basınında katıldığı bir tanıtım organizasyonu düzenlenecektir. Proje de görev alacak bayanların proje kapsamında KOSGEB girişimcilik, lavanta yetiştiriciliği, ev pansiyonculuğu, alan rehberlik eğitimi, tanıtım ve pazarlama, turizm işletmeciliği, güzel konuşma ve diksiyon, temizlik  alanlarında eğitimler verilecektir. Tanıtım kitapçık ve broşürleri bastırılarak tur şirketleri davet edilecek, sosyal medya aktif olarak kullanılarak, açılacak olan twitter ve facebook hesaplarından yapılan kırsal turizm faaliyetleri an ve an aktarılacaktır. Bölgenin kalkınması ve de yasal olarak  gelirlerin adil bir şekilde projede görev alacak bayanların elde edilecek gelirlerin arttırması için köyde kooperatif kurulacaktır.

Gerekli her türlü alt yapı kısa sürede tamamlanarak ihtiyaç duyulan geleneksel kıl çadırının kurulması, satışlarının yapılacağı alanların ayarlanması, uygun ortak kulanım alanlarının ayarlanması, gelen misafirlerin yöremizden güzel anılarla ayrılması için fotoğraflama yapılabilecek bölgelerin tespit edilerek ihtiyaç duyulan eşya ve malzemelerin temini sağlanacaktır.’’

LAVANTA KOKULU KÖYDE NELER YAPILIR?

·         Geleneksel kıl çadırda, otantik bir ortamda köy kahvaltısı (Lavanta balı, lavanta çayı, köy peyniri, zeytin, sebze vb.) ve yöreye has lezzetlerden oluşan öğle yemeği,

·         Gruplara lavantanın faydalarının ve tarihçesinin anlatıldığı küçük bir rehberlik hizmeti,

·         Lavanta bahçelerinde gezi (Alan tanıtım eğitimi almış kişiler eşliğinde),

·         Lavanta yağı çıkarılması,

·         Eşsiz manzaraların ölümsüzleştirilebileceği, ufuk çizgisi gözetilerek belirlenmiş noktalarda fotoğraf çekimi,

·         Sabah erken gün doğumu, akşam gün batımı fotoğrafları çekme imkanı

·         Köyde foto safariden sonra oluşturulacak lavanta fotoğraf sergisinin gezilmesi,

·         Belirlenen bisiklet ve yürüyüş rotalarında dileyen misafirlerin bisiklet, dileyen misafirlerin yürüyüş yapmasının sağlanması,

·         Lavanta bahçelerinde fayton turları

·         Lavanta kokulu köy manzarasını eşsiz doğa ile birleştirerek fotoğraf çekim noktalarına yürüyüş

KUYUCAK KÖYÜ

Isparta’ya 47 kilometre uzaklıkta olan Kuyucak; Torosların eteğinde yüksek bir tepeye kurulmuş, etrafındaki yamaçların ve ovaların çoğu lavanta tarlalarıyla çevrili şirin bir köy. 1315 yılından bu yana yerleşim olan Kuyucak, bugün 250 kişilik nüfusa sahip. Kıraç ve susuz arazileri yüzünden yıllar önce göç vermeye başlayan Kuyucak Köyü’nün kaderi bugün lavanta ile tersine döndü.

lavanta22

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin