Küresel vaka artışında yeni rekor geldi

85
vaka

Tatil

Küresel vaka artışında yeni rekor geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında yeni bir rekora ulaşıldığını açıkladı. Dünya genelinde 35 milyondan fazla kişiye yayılan salgında bir gün içerisinde 338 bin 779 yeni vaka tespit edildi. DSÖ, bunun bir rekor olduğuna dikkat çekerken, Avrupa 96 bin 996 yeni tanı ile en çok vaka gelen bölge olarak başı çekti. Bu rakam aynı zamanda kıtada salgının başından bu yana en yüksek rakam oldu.

Her 100 pozitif vakadan 86’sında Koronavirüs belirtisi görülmedi

Öte yandan vaka sayıları ciddi yükseliş gösteren İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmada test sonucu pozitif çıkan hastaların yüzde 86’sının belirti göstermeyen yani asemptomatik vaka olduğu belirlendi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı 26 Nisan-27 Haziran tarihleri arasındaki dönemde 36 bin 61 kişi üzerinde araştırma yapan bilim insanları; testi pozitif çıkan hastalardan sadece 16’sı testin yapıldığı gün semptom gösterirken geriye kalan 99 kişide hiçbir belirti görülmedi. Test günü belirti gösteren 142 kişinin testinin negatif çıktığı da not edildi.

İngiltere’de yalnızca geçmeyen öksürük, ateş ya da tat ve koku kaybı gibi Koronavirüs semptomları gösterenler test yaptırmaya teşvik ediliyor, pozitif vakalarla temaslı kişiler ilk etapta evlerinde karantinaya gönderiliyor. Şu anki test politikasının pozitif vakaların büyük çoğunluğunun tespit edilememesi riskini beraberinde getirdiğine dikkat çeken araştırmacılar, test sonucu pozitif çıkan bu kadar çok insanın test günü semptom göstermemiş olmasının gelecekteki test stratejilerinde değişiklik gerektirdiğini belirtiyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin