Kurban satışı ve kesiminde yeni kurallara dikkat!

176
Kurban

Tatil

Kurban satışı ve kesiminde yeni kurallara dikkat!

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Kurban Bayramı’na hazırlanan Türkiye’de kurban satışı ve kesimi konusuyla ilgili detaylar resmileşti. Uygulamaya göre; hayvan kesim yerleri randevu sistemiyle çalışacak.

Kurban satışı ve kesiminde bu kurallara dikkat!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı 2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kurban satış yerlerinden, kesim sistemine kadar tüm ayrıntıların belirlendiği tebliğdeki kurallar şöyle:

– Şehirlerde kurbanın satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek.

– Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik “Kurban Kesim Elemanı” kursu düzenlenecek.

– Satış yerleri İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.

– İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri 16 Temmuz’dan itibaren başlayacak.

– Dini açıdan ve sağlık açısından kurban olması uygun olmayan hayvanların sevklerine asla izin verilmeyecek, sevk işlemleri hayvan refahı mevzuatına uygun yapılacak.

– Satış yerlerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya uygun olduğuna dair taahhütname alınacak, yapılan denetimlerde uygun olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) sembolüyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacak.

– Kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi ile Covid-19 bulaşma riskini en aza indirmek için kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak.

– Koronavirüs tedbirleri kapsamında hayvan satış ve kesim alanlarında en az 1,5 metre olacak şekilde sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilecek, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu olacak.

– Satış ve kesim alanlarının girişleri ile alan içerisinde belirlenen noktalarda el antiseptiği bulundurulacak.

– Hayvan satış alanında sekiz metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak, giriş kapılarına ve uygun yerlerine Covid-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak.

– Satıcılar ve müşteriler arasında ”el teması” olmayacak ve bu nedenle kurban pazarlığında, gelenekleşen ”tokalaşma” yapılmayacak.

– Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin girişlerinde satıcı ve vatandaşların ateşi ölçülecek, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri sağlanacak.

– Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılacak. Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olacak.

– Her hayvan satış ünitesinin uygun yerinde el antiseptiği veya hijyeni sağlayacak uygunlukta kolonya bulundurulacak ve alan içindeki ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için lavabolar oluşturulacak, devamlı sıvı sabun ve kağıt havlu bulundurulması sağlanacak.

– Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince 351 TL idari para cezası uygulanacak.

– Kurbanlık kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 199 TL idari para cezası verilecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin