Kurban Bayramı’nda koronavirüsten korunmanın yolları bunlar

41
Kurban

Tatil

Kurban Bayramı’nda koronavirüsten korunmanın yolları bunlar

Sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağı Kurban Bayramı için uzmanlar Koronavirüsten korunma uyarılarını sürdürürken, bayram süresince dikkat edilmesi gereken konuları hatırlattı.

Virüse yakalanmamak için şu hususlara dikkat etmek gerekiyor

31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasındaki Kurban Bayramı’nda Koronavirüse yakalanmamak için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

– Şehirlerarası seyahat edilirken sosyal mesafe ve temas kurallarına dikkat edilmeli, gidilen yere Koronavirüs taşınmamalı.

– Şehir içi toplu taşımada ziyaretler 4 güne yayılmalı, bayram namazından hemen sonra yığılmaya neden olunmamalı.

– Koronavirüs kurban olarak kesilen hayvanlarda görülmüyor ancak kurban seçimi, hazırlık ve kesim sırasında maske, sosyal mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Mümkünse vekaletle kurban kesimi tercih edilmeli.

– Bayram namazına kendi seccadenizle gidin, maske takın ve mümkünse açık havada kılın. Camii çıkışında toplu bayramlaşmadan da kaçınmak gerekli.

– Bayramlaşmalar telefon ve görüntülü arama ile yapılmalı. İlla gidilecekse bayramlaşmaları açık havada, evin balkonunda ya da bahçede yapmak tavsiye ediliyor. Yüz yüze bayramlaşma için güvenli ideal süre 15 dakika. El öpme, sarılma, toplu yemek düzenleme olmamalı.

– Bayram hediye ve harçlıklarının hijyen kurallarına uyularak dezenfekte edilmesi ve zarfa konulması tavsiye ediliyor. Harçlığı alanlar da zarfı boşalttıktan sonra çöpe atıp, ellerini yıkamalı.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin