Kredi kartı aidatlarında yeni dönem

91
kredi

Tatil

Kredi kartı aidatlarında yeni dönem

Kredi kartlarından yıllardır aidat alınan ve başvurusuna rağmen kesilen ücretleri iade edilmeyen tüketicinin açtığı dava sonuçlandı. Aidat iadesini reddeden banka için önce hakem heyetine başvuran bir tüketici daha sonra Tüketici Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Mahkeme milyonlarca kişiye örnek olacak bir karara imza attı. Buna göre; bankalar artık tüketici ile görüşme yapmadan kredi kartı aidatı alamayacak, müzakeresiz kesilen aidatlar ise geri alınacak.

Mahkeme, bankaların kart ücreti için dayanak gösterdiği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını da hüküm altına aldı. Yargıtay kararı uyarınca sadece zorunlu masraflar tüketiciden istenebilecek, ancak kart üyelik ücretinin zorunlu masraf olmadığı kararlaştırdı. Yani BDDK yönetmeliğinde yer alan, “kredi aidatı alınabileceğine” dair husus bu karar sonrası artık tüketiciler açısından bağlayıcı değil. Kendileriyle müzakere edilmeden kartlarından ücret kesilen her tüketici parasını geri talep edebilecek.

Aidat kesilenler heyete başvurabilecek

Aidat kesilen vatandaşlar, bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilecek. Kredi kartı aidatı banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabilecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin