Koronavirüslü annelere emzirme uyarısı

52
emzirme

Tatil

Koronavirüslü annelere emzirme uyarısı

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelesini son hızla sürdüren Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Çocuk Hasta Yönetimi ve Tedavisi adlı rehberde güncelleme yaptı.

Bilimsel Danışma Kurulu’nun çalışmasında “Covid-19 Enfeksiyonunun Önlenmesi ve Kontrolü İçin Perinatal ve Yenidoğan Yönetimi” bölümüne anne sütü kısmını ekleyen Bakanlık, tanı konan annelere bebeklerini mutlaka emzirmeleri tavsiyesinde bulundu.

DSÖ de annelerin emzirmeye başlamasını öneriyor

Rehberde yapılan eklemede şu ifadeler yer aldı:

“Anne sütü çoğu bebek için en iyi beslenme kaynağıdır. Bebeklerde anne sütündeki ana risk anne ile yakın temas ile enfeksiyon riskidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 şüphesi olan veya tanı alan annelerin emzirmeye  başlaması  veya  devam  etmesi  için  teşvik  edilmesini  önermektedir. Annelere,   emzirmenin   faydalarının,   olası   bulaşma   risklerinden   önemli   ölçüde daha  ağır  bastığı  konusunda  bilgilendirilmelidir.  DSÖ  önerisi  şüpheli,  olası  veya kesin  tanılı  Covid-19  ile  enfekte  anne,  bebeğiyle  ten  tene  temas  uygulayabilir ve    çocuğunu  emzirebilir  şeklindedir.  Annenin  genel  sağlık  koşulları  doğrudan emzirmeyi  engelliyorsa,  pompa  ile  anne  sütünü  sağması  desteklenmelidir. Anne sütünü  manuel  veya  elektrikli  göğüs  pompasıyla  verilmesi  durumunda,  anne herhangi bir pompa veya şişe parçasına dokunmadan önce ellerini yıkamalı ve her kullanımdan  sonra  uygun  pompa  temizliği  için  tavsiyelere  uymalıdır.  Enfeksiyon önlemlerine   uyarak   bebeğe   dokunmadan   önce   ellerin   yıkanması   ve   bebeği beslerken  maske  takılma,  annenin  dokunduğu  çevre  yüzeylerinin  dezenfekte edilmesi yani sıkı hijyen kurallarının uygulanması önerilir.”

Covid-19 Çocuk Hasta Yönetimi ve Tedavisi Rehberinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

covid19.saglik.gov.tr

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin