Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi bu üzümle güçlendirin

103
bağışıklık
Foto:Turizmavrupa.com

Tatil

Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi bu üzümle güçlendirin

Koronavirüs salgını döneminde bağışıklık sistemini güçlendiren meyveleri tüketmek çok önemli.  Özellikle Anayurdu Anadolu olan ve İzmir-Manisa-Denizli’de yetiştirilen Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzüm şifa deposu olarak dikkat çekiyor.

Kanser ve kalp hastalıkları riskini de azaltıyor

Bağışıklık sistemini güçlendiren Osmanlı Sultanlarının tercihi Sultani üzüm Koronavirüse karşı koruma sağlarken, kanseri önleme ve kalp hastalığı riskini azaltmada yardımcı oluyor. Vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir meyve olan üzüm, kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynuyor. İçerdiği yüksek miktarda demir nedeniyle kansızlığı önlüyor, kansızlık kaynaklı halsizlik, yorgunluk, tırnak kırılması, saç dökülmesi gibi belirtilerin azalmasına ve ortadan kalkmasını sağlıyor. E ve K vitamininin zenginliği cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini mümkün kılıyor. Üzüm polifenoller olarak bilinen güçlü antioksidanlar içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Sultani üzümün ihracat tarihi kesinleşti

Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzümün ihracat yolculuğu 8 Ağustos 2020 Cumartesi tarihinde başlıyor. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün ihraç tarihi ise; 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü olarak belirlendi.

2019’da en çok Ruslar tercih etti

Öte yandan Türkiye 2019 yılında 49 ülkeye 92 milyon 740 bin dolarlık Sultani Çekirdeksiz Sofralık Üzüm, 2,2 milyon dolarlık Mevlâna üzümü ihraç etti. Rusya, 50,3 milyon dolarlık ithalatla Türk üzümünü en fazla tercih eden ülke oldu. Ukrayna, 7,7 milyon dolarlık tutarla ikinci olurken, Almanya 6,8 milyon dolarlık Türk üzümü aldı.

Türkiye, 2019 yılında Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzüm ve Mevlâna Üzümü ihracatından 95 milyon dolar döviz geliri elde etmişti. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2020 yılı hedefini ise 110 milyon dolar olarak açıkladı. Uçak, “Döviz kurlarındaki seviye de bu sezon ihracatta rekabetçiliğimizi güçlendirecek boyutta” dedi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin