Koronavirüs vakalarının yarısından fazlası İstanbul’da

45
Koronavirüs

Tatil

Koronavirüs vakalarının yarısından fazlası İstanbul’da

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının en çok etkilediği ilin İstanbul olduğu belirtilen Türkiye’de bazı şehirlerde de vaka sayılarında azalma görüldü.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, hem günlük Koronavirüs verilerini açıkladı, hem illere göre salgının durumunu paylaştı hem de uyarılarını devam ettirdi. Paylaşılan tabloya göre; 1 Temmuz’da 52 bin 313 test yapıldı, bunlardan bin 192’sinde Koronavirüse rastlandı. Son 24 saatte 19 hasta yaşamını yitirirken, 2 bin 311’i de sağlığına kavuştu. Salgın başından bu yana yapılan test sayısı 3 milyon 433 bin 963, vaka sayısı 201 bin 98’e çıktı. Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 150’ye ulaştı. Bin 35 hasta yoğun bakımda, 362 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak tedavi ediliyor. Koronavairüse yakalananlardan 175 bin 422 kişi hastalığı yendi.

Test sayısı 3,5 milyona yaklaştı

Bakan Koca, günlük Koronavirüs rakamlarını yayınlarken şunları yazdı: “Toplam test sayımız 3,5 Milyona yaklaştı. Toplam vaka sayımız 200.000’i geçti. Yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan, tedbirleri uygulamadaki başarısıyla örnek 5 ilimiz: Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Tüm illerde başarabiliriz.”

vaka

İllere göre vaka oranları açıklandı

Türkiye’deki toplam vaka sayısının 199 bin 906 olduğunu belirten Sağlık Bakanı Koca, vakaların yüzde 53,74’ünün tüm şehirlerle irtibat halinde olan İstanbul’da tespit edildiğini ve son 1 hafta içinde İstanbul’daki vakaların tüm vakalara oranının yüzde 51,16 olduğunu kaydetti:

“Son iki hafta içinde 5 ilimizin günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur. Bu iller Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’dır. Salgın boyunca nüfusa kıyasla toplam vaka sayılarının en düşük olduğu 5 il ise şunlardır, Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın. Vaka sayısında istikrarlı şekilde azalma gösteren, tedbirleri uygulama başarısı ile örnek olan 5 ilimizi de anmak istiyorum, Tekirdağ 2 hafta içinde günlük ortalama vaka sayısını yüzde 31,35, Balıkesir yüzde 21,72, Samsun yüzde 20,42, Kırşehir yüzde 20,27, Düzce yüzde 19,91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane’de ise 2 haftadır hiç vaka görülmemiştir. Verdiğim bilgileri tüm şehirlerimizi kapsayacak şekilde diğer bazı kriterleri de içeren ayrıntılarıyla yarından itibaren Bakanlığımızın web sitesinde bulabilirsiniz.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin