Koronavirüs, Türkiye’deki hastalarda kalp yetmezliği yapıyor

87
kalp

Tatil

Koronavirüs, Türkiye’deki hastalarda kalp yetmezliği yapıyor

Doktorların, tüm dünyada 27 milyon 869 bin 36 kişiye bulaşan ve 903 bin 746 insanın ölümüne sebep olan yeni tip Koronavirüse (Covid-19) karşı uyarıları devam ediyor.

Hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, Covid-19 virüsünün Türkiye’de bazı hastalarda kalp kası tutulumu ve kalp yetmezliğine yol açtığını açıkladı. Bu soruna daha çok rastladıklarını belirten Dr. Hayretdağ, vatandaşların maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Covid-19, akciğer ve karaciğerden sonra kalbi de tehdit ediyor

Sağlık Çalışanlarının bugüne kadar insanları endişe ve korkuya düşürmemek için ellerinden geleni yaptığını belirten Dr. Cüneyt Hayretdağ, “Korku ve endişe bağışıklık sistemlerini zayıflatır. Ve hastalıklara yakalanma riskleri artar. COVİD-19 zatürreye yol açıyordu. Kas tutulumları olan hastalarda, karaciğerleri etkilenen hastalarda hepatit hali de vardı. Yani covid sadece akciğeri değil karaciğeri de tutuyordu. Ancak son zamanlarda kalp kası tutumlarını daha sık görmeye başladık. Pnömoni sonraki zatürelerin  solunum yetmezliğine gitmesi durumunda dahi, Türkiye’deki yoğun bakım uzmanları ve ekiplerinin başarısı ve yeterli cihazının olması nedeniyle çok fazla hasta kaybetmedik.

Ancak miyokardit farklı bir şey. Hastalarda kalp kasılma kuvveti azalmakta ve kalp yetmezliği durumu oluşmaktadır. Bu duruma solunum ve karaciğer yetmezliği ile birlikte çoklu organ yetmezliğine yol açmaktadır. Virüs ayrıca kanama pıhtılaşma ekseninde karmaşa oluşturarak pıhtılar ve kanamalar da oluşturmaktadır” diye konuştu.

Salgında ECMO cihazına ihtiyaç artacak

Kalp yetmezliği vakalarının artması ile kalp ameliyatlarında kullanılan ECMO cihazına ihtiyaç da artırdığına dikkat çeken Dr. Hayretdağ, “Ne yazık ki Türkiye’de ve dünyada ECMO (ekstrakorporeal membran oksijenasyonu) çok az sayıda bulunmaktadır. ECMO cihazlarına bağlanan hastaların da hayatta kalma şansları azdır. Kalp tutulumunun arttığı bu dönemde önlemlere hassasiyetle uymalıyız. El hijyeni, sosyal mesafe ve maske kullanımına harfiyen uyalım, covid olmayalım. Virüs insandan insana bulaştığı için sosyal mesafe kuralı çok önemlidir” dedi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin