Koronavirüs insan derisinde ne kadar kalıyor?

232
Koronavirüs

Tatil

Koronavirüs insan derisinde ne kadar kalıyor?

Dünya çapında 35 milyondan fazla kişiye geçen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili yeni araştırmalardan ilginç sonuçlar gelmeye devam ediyor. Son olarak Japonya’da tamamlanan bir araştırmada Koronavirüsün insan derisinde ne kadar süre kalabildiğine dair bulgular paylaşıldı.

Grip virüsünden 4 kat daha uzun

Kyoto Prefectural Üniversitesi’nde gerçekleştiren çalışmaya göre; Koronavirüsün insan derisinde 9 saate kadar kalabileceği ortaya çıktı. Bu da Covid-19’un ciltte hayatta kalma süresinin influenza A (grip) virüsüne kıyasla 4 kattan daha fazla olduğunu gösteriyor. İnfluenza A virüsü ciltte 2 saat kalabiliyor. Bilim insanları virüsün temas yoluyla bulaşmasını önlemek amacıyla el yıkamanın önemine dikkat çekti.

Kapalı mekanlarda 2 metreden öteye yayılabilir

Diğer yandan Amerika Birleşik devletleri Hastalık Önleme Merkezleri, Koronavirüs kılavuzunda güncellemeye gitti. Koronavirüsün kapalı mekanlarda 2 metreden uzaktaki kişilere de sınırlı şekilde hava yoluyla bulaşabildiği uyarısı yapılırken, kılavuza “Şarkı söyleme veya spor yapma gibi ağır nefes alma gerektiren aktivitelerin yapıldığı havalandırması zayıf kapalı alanlar virüs taşıyan parçacıkların havada birikmesine katkıda bulunabilir” ifadesi eklendi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin