Koronavirüs döneminde estetik ve güzellik merkezleri nasıl olmalı?

48
estetik

Tatil

Koronavirüs döneminde estetik ve güzellik merkezleri nasıl olmalı?

Mustafa Durğun
Doç. Dr. Mustafa Durğun

Normalleşme süreciyle birlikte yeniden hizmete giren estetik ve güzellik merkezlerinde Koronavirüs tehlikesinden korunmak için çeşitli kurallara uymak gerekiyor. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Durğun, estetik ve güzellik merkezleri ile ilgili birçoğumuzun merak ettiği soruları yanıtladı.

– Kliniklerde yapılan işlemler sırasında virüs bulaş riski var mıdır?

Koronavirüs bulaşı azalmış olmakla beraber tamamen ortadan kalkmamıştır. Normal yaşantımıza dönme sürecinde hemen her alanda bulaş riski olabileceğinden maksimum korunmaya önem gösterilmelidir. Gerekli önlemlerin alındığı, bilgili ve deneyimli personelin çalıştığı kliniklerde bulaş riski herhangi bir market alışverişinden daha az olacaktır. Ancak önlemlerin alınmadığı durumlarda bulaş riski günlük yaşantımızda bulunduğumuz her ortamda olduğu gibi mevcuttur.

 – Hastaların oturacağı, temas edebileceği tüm alanların temizliği/dezenfeksiyonu yapılıp ve bu işleminin tekrarlanması uygulamada mümkün olabilecek mi?

Bekleme salonlarında koltuklar gerekli sosyal mesafeyi koruyacak şekilde konumlandırılmalıdır. Hastalar randevulu şekilde kabul edilmeli, birden fazla hasta söz konusu olduğunda birbirlerine en uzak mesafe olacak şekilde oturtulmalıdır. İşlem ve muayene odalarında her işlemden sonra sedye örtüsü değiştirilmeli ve ortam dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Hastalar bekleme salonunda mutlaka maskeli olarak oturmalı, klinik giriş ve çıkışlarında mümkün ise ellerini yıkamalı veya dezenfektan kullanmalıdır. Bunlar sağlandığı taktirde virüs bulaşı olmadan tüm işlemler yapılabilir.

Günde kaç hasta kabul ediliyor?

 – Günde kabul edilebilen maksimum hasta sayısı gibi bir durum söz konusu mu?

Hastalar kliniklere randevulu şekilde kabul edilmelidir. Yapılan işlem süreleri değişkenlik gösterdiğinden hasta sayısı kısıtlaması yoktur.

– Botoks ya da dolgu gibi ameliyatsız uygulamaların tekrarlanma tarihleri geldi ya da geçtiyse bu, kişilerde kalıcı bir dejenerasyona yol açar mı?

Botoks ve dolgu uygulamaları isteğe ve ihtiyaca yönelik her zaman yapılabilen ve istenildiği taktirde uygulanması bırakılabilen uygulamalardır. Botoks ya da dolgu uygulamalarında tekrarlanmadıkları taktirde herhangi bir dejenerasyon ve problem gelişmez. Bırakılması durumunda istenilen herhangi bir zamanda tekrar işlemlere başlanabilir.

Estetik ameliyatlar yapılacak mı?

 – Ameliyat gerektiren uygulamalar yapılabiliyor mu bu süreçte?

Pandemi sürecinde ameliyatların kısıtlanması söz konusuysa da kısıtlamaların kaldırıldığı normalleşmeye başladığımız yakın süreçte ameliyat gerektiren uygulamaların başlaması kaçınılmazdır. Sağlık bakanlığı tarafından hastaneler, ameliyathaneler, ameliyathanelerde çalışan personeller ve hastalar ile ilgili yayınlanmış detaylı önlem kılavuzları mevcuttur.

Yapılacak tüm işlemlerde bu kılavuzları uyulmalıdır.

– Klinik, muayenehane ve güzellik salonlarında çay, kahve ikramı yapılabilir mi/ içilmeli mi?

Klinik ve muayenehane ve güzellik salonlarında çay, kahve gibi ikramlar yapılmamalıdır. İkramlar ile temas artacağından bulaş riski de artmaktadır. Bu nedenle sadece klinikler değil normal yaşantımızda da ikramlar konusunda dikkatli olmalıyız.

– Kullanılan araç-gereçlerin temizliği güvenilir mi?

Kullanılan araç gereçler her hastadan sonra mutlaka dezenfekte ve sterilize edilmelidir. Bu tüm klinik ve muayenehanelerde sadece pandemi sürecinde değil, normal işleyişte de dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.

 – Alınacak önlenmeler, uygulanacak çözüm önerileri gibi konularda siz neler yaptınız?

Kliniğimizde hastalar randevu ile kabul edilmektedir. Kliniğimizde günlük temizlik yapılmakta, her hasta sonrası temas edilen yerler dezenfekte edilmektedir. Ellerin dezenfeksiyonu amacıyla klinik girişinde dezenfektan yerleştirildi. Tüm personelin maske kullanması sağlandı. Pencereler açılarak kliniğin havalandırılması sağlanmaktadır. Bekleme salonunda koltuklar sosyal mesafeye uygun olarak yerleştirildi. Temas ortamının azaltılması amacıyla tüm doküman ve broşürler kaldırıldı. Çay ve kahve ikramları sonlandırıldı. Kliniğimizde yapılan tüm işlemler sırasında tek kullanımlık eldivenler kullanılarak, işlem sonunda eldivenler değiştirilmektedir.

– Güzellik salonlarına gidilip – gidilmemesi konusunu merak eden birçok kişi var. Siz uyarı yapacak olursanız, bu konuda ne söylersiniz?

Pandemi sürecinin beklenenden çok daha uzun (1-2 yıl) süreceği dikkate alındığında güzellik ile ilgili işlemlere de ihtiyaç duyulacağını düşünüyorum. Bu nedenle gerekli önlemlerin alındığı kliniklerin dikkatle araştırılarak gidilmesi en uygun yaklaşım olacaktır. Sosyal mesafenin korunamayacak şekilde dar alanların olduğu, havalandırmanın mümkün olmadığı, personelin alınması gereken önlemler konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadığı merkezlere gidilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin