Koronavirüs 40 derece üzerindeki sıcaklıkta ölmüyor

133
koronavirüs

Tatil

Koronavirüs 40 derece üzerindeki sıcaklıkta ölmüyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, Koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) 40 derece üzerindeki sıcaklığa uyum sağladığını ifade eden Prof. Dr. Taşova, sıcak havanın virüsün sadece bulaşma hızını azalttığını söyledi. Güneşin virüs üzerinde öldürücü etkisinin olduğunu, güneşe bırakılan kıyafetlerde virüs oranının azaldığını anlatan Taşova, “Hava sıcaklığının 40 derecenin altında olduğu ve nem oranının yüzde 30 ile 60 arasında olduğu dönemde virüsün bulaşıcı etkisi çok azaldı. Eğer yeterli önlemleri almış olsaydık ondan yararlanabilirdik. Yararlandık da aslında; fakat şimdi bu virüs, çok kolay bulaşabilen bir virüs. Hiçbir önlem alınmadığı vakit, bu özelliğinden de fazla yararlanamadık” dedi.

Maskeler 4 saatte bir değiştirilmeli

Maske kullanımına dikkat çeken Prof. Dr. Taşova, “Kullanılan maskeler 4 saatte bir değiştirilmeli, maskeler ertesi gün tekrar kullanılmamalı. Klima çalışırken bile pencereyi açmak, temiz hava en güzellerinden biri. Aynı zamanda uygun temizliğinizi yapıp, havalandırmayı sağlarsanız bu virüs zaten 4 ile 6 saat arasında ölen bir virüs. Bu işlemlerle daha hızlı ortadan kaldırırsınız” diye konuştu.

“Cinayet işlemekle eşdeğer”

Koronavirüs teşhisi konan kişilerin toplum içine çıkmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Taşova, “Eğer Covid-19’lu bir kişi halen topluma katılabiliyorsa o ilçenin ya da ilin sağlık sistemini sorgulamak gerekir. Devletin kurduğu sistemde filyasyon ekipleri var. Aile hekimleri telefonla arayarak nerede olduklarını soruyor. Eğer burada aksaklık varsa o kişiler dışarı çıkıp çalışabiliyorsa sağlık müdürlüklerindedir suç. Covid’li kişinin oraya girdiği zaman o işyerinin kapatılması lazım. ‘Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’ var. Bu salgın hastalıklar kapsamında suç işliyorsunuz aslında. Bu cinayet işlemekle eşdeğer oluyor” dedi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin