Koronafobi nedir, nasıl başa çıkılır?

255
Koronafobi
Fotoğraf:cdn.uskudar.edu.tr/

Tatil

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen ve milyonları etkileyen yeni tip Koronavirüs karşımıza yeni bir hastalık daha ortaya çıkardı: Koronafobi. Koronafobi nedir, nasıl başa çıkılır sorularının yanıtlarını psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan dinleyelim.

Koronavirüs’le yeni bir kavramın hayatımıza girdiğini belirten psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Koronavirüs’le beraber hayatımıza koronafobi diye adlandırabileceğimiz yeni bir hastalık ortaya çıktı. Bu fobiler kişide kaçınma davranışlarını ortaya çıkarıyor ve hayatını önemli ölçüde etkiliyor” dedi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kontrollü kaygının önemine işaret ederek stresin mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Koronavirüs’le beraber hayatımıza koronafobi diye adlandırabileceğimiz yeni bir hastalık ortaya çıktı. Bu fobiler kişide kaçınma davranışlarını ortaya çıkarıyor ve hayatını önemli ölçüde etkiliyor” diye konuştu.

Mizofobi’den Koronafobi’ye

Psikiyatride “mizofobi” denilen mikrop korkusu hastalığının Koronavirüs ile artacağını öngördüklerini ifade eden Prof. Dr. Tarhan, “”Kaçınma davranışları, kişinin davranışlarını da kısıtlıyor. Bu fobiler Koronavirüs gibi öldürücü olmuyor ama ciddi bir yeti yitimi yapıyor kişide. Kişi ailesiyle olan işlerinden, sosyal temaslarından, toplantılardan ve kalabalığın içine girmekten kaçınmaya başlıyor.  Hatta bu tarz fobisi olan kişiler banyoya bile gidemiyor. Evinde eline çorap geçirmiş bir şekilde dolaşıyor, mikrop korkusundan kapı kollarına bile dokunamıyor. Normal şartlarda asgari hijyen kuralları vardır. Kişi böyle durumlarda asgari hijyen kurallarını birkaç kademe daha yükseltilebilir. Daha önce rahatlıkla parmağıyla asansöre, kapı koluna dokunan kişiler böyle kriz durumlarında dokunmamaya, çöp konteynerlerinin yanından geçmemeye daha çok özen gösterirler” dedi.

“Kontrol edilebilen stres kişiyi korur”

Kriz durumlarında kontrol edilebilen stresin kişiyi koruduğunu ancak kontrol edilemeyen stresin kişinin kontrol duygusunu kaybettirdiğini ifade eden Prof. Dr. Tarhan şu tavsiyelerde bulundu: “Koronafobi dediğimiz stresi daha çok davet etmiş oluyoruz. Ama stresten kaç dedikçe de insan daha çok stres içerisine giriyor. Burada önemli olan kişilerin stresini kontrol edebilmesi gerekiyor. Stres var ama panik yok anlayışına göre hareket ederse kişiler herkes çok daha rahat eder. Şu an zaten dünyada örnek gösterilecek bir şekilde kriz yönetimi var. Bizim de bu konuda geminin kaptanına güvenmemiz lazım. Bu dönemin böylelikle en hafif şekilde geçmesini sağlayabiliriz. Kontrollü bir kaygı olmasında problem yok. Tedbir almak da önemli tabii ki. ‘Bana bir şey olmaz’ yaklaşımı da çok tehlikeli.”

(BY)

kaynak: https://npistanbul.com/prof-dr-nevzat-tarhan-koronafobi-hayati-kisitliyor/5016

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin