Korona virüse karşı maske takmak işe yarıyor mu?

560
Korona

Tatil

Korona virüsü ortaya çıktığından beri “Korunmak için maske takılmalı mı?” sorusu gündeme geliyor. Bazı uzmanlara göre maske takılmalı, bazılarına göre maske korona virüsten korumuyor. Peki vatandaş ne yapmalı? Bugün bu konuyla ilgili uzmanlarca yapılan bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Kullanılacak olan maske daha çok virüsü taşıyan kişiye karşı bir önlem. Yani virüslü bir kişi örneğin öksürüyorsa, onun saçtığı damlacıkların etrafa yayılmasını önlüyor veya azaltıyor.

Maske taşıyan kişinin virüsten koruma ihtimali daha zayıf. Yani maske taktığınız için virüsten yüzde yüz korunacaksınız anlamına gelmiyor. Buna rağmen maske takmanın, takmamaya göre daha avantajlı olduğu belirtiliyor.

Örneğin maske bulamayanların dışarıda en azından atkı ile ağız ve burnunu kapatması tavsiye ediliyor. Bu çok etkili olmasa bile “hiç yoktan iyidir” olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca ister maske takın, ister atkı ile örtünün, her iki yöntemin bir başka avantajı daha var: Ellerinizle ağız ve burnunuza dokunamıyorsunuz. Bilindiği gibi yabancı cisimlere dokunarak elinize bulaştırdığınız virüsü ağız ve burnunuza götürerek sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz. Bu nedenle kullanılacak herhangi bir şeyle ağız ve burunun kapalı olması çok faydalı görülüyor.

Ancak bunu yaparken sık yapılan bir hatadan da kaçınılmalı. Maske takan bazı kişilerin ağzını kapattığı, fakat burnunu açık bıraktığı görülüyor. Bunun sebebi genellikle, maskenin tam oturmaması. Bu daha çok kendi imkanlarla yapılan maskelerde görülüyor. Uzmanlar bu konuda dikkatli olmayı tavsiye ediyorlar.

Maskeler arasında ciddi kalite ve filtre farkı da var. Bunları fiyatlarından da anlıyorsunuz. Dışarıda uygun fiyata satılan basit maskeler hiçbir zaman “FFP2” veya “FFP3” sınıflarındaki yüksek kaliteli maskeler kadar etkili değiller.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin