Korona virüs salgını nedeniyle uçuşları iptal edilenler ne yapacak?

14363
Korona virüs

Tatil

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında uçuşları iptal edilen bilet sahipleri için ilgili yönetmeliğe geçici madde eklendi.

25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve bugünden itibaren geçerli olan geçici maddeye göre; 5 Şubat’tan itibaren uçuşu iptal edilen yolcular, istedikleri bir tarih için bilette değişiklik yapabilecek, biletlerini açığa aldırabilecekler. Ayrıca açığa alınmasına rağmen kullanılmayan biletler için uçuş yasağı kalktıktan sonraki 2 ayın sonunda iade bedeli istenebilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğinin tam metni şöyle:

MADDE 1 – 3/12/2011 tarihli ve 28131 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik (SHY-YOLCU)’e 20 nci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1 – (1) COVID-19 salgını nedeniyle 5/2/2020 tarihinden itibaren uçuşun iptal edilmesi durumunda, bu iptaller sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerde yer alan hükümlerden uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ay sonuna kadar muaftır.

(2) Korona virüs COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun,  hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sivil Havacılık Genel Müdürü yürütür.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

4 YORUMLAR

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin