Korona gölgesindeki yaz mevsiminde hangi trafik tedbirleri alınacak?

117
Korona

Tatil

Korona gölgesindeki yaz mevsiminde hangi trafik tedbirleri alınacak?

Korona virüs salgınıyla mücadelede kademeli normalleşme adımları atılan Türkiye’de, İçişleri Bakanlığı tarafından “Yaz mevsimi trafik tedbirleri” genelgesi yayınlandı.

İşte “Yaz mevsimi trafik tedbirleri” genelgesinin detayları

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgeye göre; 1 Haziran – 1 Ekim döneminde şu tedbirler uygulanacak:

–  Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçları ve otobüslere getirilen yüzde 50 doluluk kriteri ve maske kullanımı uygulamaları takip edilecek.

– Polis ve jandarma trafik birimleri belirli trafik denetim amaçlarına yönelik birleştirilecek. Böylelikle sürücülerin sürekli, etkili ve yoğun şekilde denetlenmeleri konusunda gerektiğinde kurulacak “karma ekipler” aracılığıyla çok sayıda taşıt ve sürücünün denetlenmesi sağlanacak.

– Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu güzergahlarda “algılanan yakalanma riski duygusu”nun geliştirilmesine yönelik olarak “görünür” olmaları sağlanacak.

– Koronavirüs salgınının yayılım hızının azalması ile birlikte tatil sezonunda özel taşıtlarla yapılacak seyahatlerin süresi ve mesafesinin artacağı dikkate alınarak, özellikle temmuz ve ağustos aylarındaki olası kazaların en aza indirilmesine yönelik, tüm yolcu ve sürücülere yönelik trafik denetimleri artırılacak.

– 05.00-07.00 saatleri arasında şoförler araç dışına davet edilerek, gerekli kontroller ve kazalara karşı bilgilendirmeler yapılacak.

– Trafik yoğunluğunun arttığı zamanlarda helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde yararlanılacak.

–  Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kara yolu araçlarının 24.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek, özellikle ara yollarda da denetimler planlanacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin