Korona döneminde toplu taşıma araçları ne kadar yolcu taşıyacak?

38
toplu
Foto:@ietttr

Tatil

Korona döneminde toplu taşıma araçları ne kadar yolcu taşıyacak?

Her gün toplu ulaşım araçlarını kullanmak isteyenlerin oluşturduğu yoğunlukların ve yüzde 50 kapasite ile çalışma kuralına uymayan şoförlerin haberleriyle karşı karşıya kaldığımız Türkiye’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, milyonlarca İstanbullunun sağlığını güvence altına almak için tam kapasiteyle ulaşım hizmeti verecek.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge gereği; raylı sistem araçlarına yüzde elli ayakta yolcu alınması; metrobüs ve toplu taşıma otobüslerinde ise oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu taşınması ilgili birimlere bildirilmişti. İBB, vatandaşların gidecekleri yerlere çabuk ve güvenli şekilde ulaşması için uyguladığı tedbirleri yeni dönemde de sürdüreceğini duyurdu. Bu kapsamda İstanbul’da pik saatlerde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçmek için toplu ulaşım hizmeti veren otobüs, metrobüs, metro, tramvay ve deniz ulaşımı sistemleri, tam kapasiteyle hizmet verecek. Toplu ulaşımda, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararları titizlikle uygulanacak.

5.599 otobüs günlük 45.010 sefer yapacak

İETT, yolcuların güvenli mesafede yolculuk yapmaları için tedbirlerine devam edecek. 2.623 araç filosuyla günlük 18.614 sefer gerçekleştiren İETT, hat ve sefer planlamalarını gerçekleştirdiği erguvan renkli Otobüs AŞ ve Özel Halk Otobüsleri de dahil edildiğinde toplam 5.599 otobüs ile günlük 45.010 sefer yapacak. Bu hatlara ek olarak 614 metrobüs aracı ile 6.600 sefer gerçekleştirilecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin