Köprü ve otoyollardan kaçak geçenlere sıkı takip geliyor

439
Köprü

Tatil

Türkiye’de köprü ve otoyollardan kaçak geçişlerin cezasız kalmaması için Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları, önemli bir çalışma yapıyor. Buna göre geliştirilen yeni yazılımla kaçak geçişler, iki bakanlığın ilgili birimlerince anında ve eşzamanlı olarak izlenecek. Öngörülen sürede tahakkuk işlemi otomatik olarak yapılacak; ceza hızla tebliğ edilecek ve tahsilatı için girişimde bulunulacak.

Habertürk‘te yer alan habere göre; ”Sayıştay’ın, 2018 yılına ilişkin Karayolları raporunda, köprü ve otoyollardan HGS ve OGS’den toplam 20 milyon 574 bin 137 adet aracın kaçak geçiş yaptığı belirtildi. Kaçak geçişlerin bir yıllık maliyetinin 132 milyon 22 bin 276 TL olduğu kaydedildi.

2018 yılında köprü ve otoyollarda gerçekleşen toplam 132 milyon 22 bin 276 TL kaçak geçiş bedeline ilişkin gelir tahakkuk kaydı yapılmadığı, söz konusu bedellere mali tablolarda yer verilmediği kaydedildi.

Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları, bu sorunu aşmak için önemli bir çalışma yapıyor. Habertürk, son aşamasına gelen bu çalışmanın ayrıntılarına ulaştı. Buna göre geliştirilen yeni yazılımla kaçak geçişler, iki bakanlığın ilgili birimlerince (Karayolları Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı) anında ve eşzamanlı olarak izlenecek ve kayda girecek.

Öngörülen sürede tahakkuk işlemi otomatik olarak yapılacak. Kaçak geçiş yaptığı saptanan aracın sahibine, cezası tebliğ edilecek. Ardından tahsilat için de girişimde bulunulacak.

(G.Ş)

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin