Köprü ve otoyollarda ücretler talebe göre değişecek

313
köprü

Tatil

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan “2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” kapsamında ülke genelinde ulaşımı kolaylaştıran otoyol ve köprülerin ücretlerinde önümüzdeki yıl yeni uygulamaya gidilecek. Uygulama başladığında, sürücüler köprü ve otoyollardan bayram ve tatil dönemleri dışındaki günlerde daha ucuza geçebilecek. Yeni sistemde fiyatları talep belirleyecek.

Köprü ve otoyollarda standart ücret uygulanmayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı önümüzdeki yıl, Avrupa’da çeşitli ülkelerde kullanılan ‘dinamik fiyatlandırma’ modeli için çalışmalara başlayacak. Oluşturulacak yeni modele göre; köprü ve otoyollarda talep dengesine göre fiyatlandırma uygulanacak. Yeni sistemin devreye girmesiyle bugüne kadar standart olan köprü ve otoyol geçiş ücretleri anlık olarak değişebilecek.

Köprü, araba, yol, tünel

Talep azaldıkça fiyat düşecek

Önümüzdeki dönemde otoyol ve köprüler 7 gün 24 saat boyunca özel yazılımlar izlenerek, fiyat politikası belirlenecek. Yeni uygulamanın hayata geçirilmesiyle, işletmecinin zarara uğramaması öngörülerek fiyatlandırma yapılacak. Yeni sistemle sürücüler otoyol ve köprülerden talebin az olduğu dönemlerde daha ucuza geçebilecek.

Yazın fiyatlar artabilir

Avrupa’da yaşayan Türkler özellikle yaz döneminde toplu bir şekilde Türkiye’ye karayolundan giriş yaptıklarından dolayı Edirne – İstanbul Otoyolu’nda yeni uygulamaya göre fiyat daha yüksek olabilecek.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin