Köpek, yanında 10 bin Euro’dan fazla para olan yolcuyu nasıl anlıyor?

36663
Köpek

Tatil

Köpek, yanında 10 bin Euro’dan fazla para olan yolcuyu nasıl anlıyor?

Dünkü haberimizde “Aki” adlı köpeğin Frankfurt Havalimanı’nda hangi yolcunun yanında yüksek miktarda para taşıdığını tespit ettiğini yazmıştık. (Haberi buradan okuyabilirsiniz: https://www.turizmavrupa.com/gumruk-kontrolu-yaninda-yuksek-miktarda-para-tasiyanlari-affetmiyor/) Özel eğitilmiş köpek, aldığı koku sayesinde yolcunun yanında fazla miktarda banknot taşıdığını anlayabiliyor. Yetkililer, bunun paraların üzerindeki mürekkep ve kağıt kokusundan kaynaklandığını açıklıyorlar. Yani mürekkep ve kağıt kokusu ne kadar kuvvetliyse, büyük ihtimalle banknotların sayısı da o kadar fazla.

Yanılma ihtimali de var

Bir çok kişi şunu merak ediyor: “Bu tür köpekler bir yolcunun üzerindeki miktarın 10 bin Euro’yu geçtiğini nasıl anlıyor?” Bu soruya yetkililerin verdiği cevap şu şekilde: “Köpek miktarın 10 bin Euro’yu geçtiğini anlayamaz. Köpek sadece banknot miktarının çok olduğunu anlayabilir. Bu miktar örneğin 8 bin Euro da olabilir, 12 bin Euro da olabilir.  Her durumda şüpheli bir durum olduğunu bize gösterir ve biz yolcunun üzerini ve eşyalarını kontrol ederiz. Bazı durumdalar miktarın 10 bin Euro’nun altında olduğunu görürüz ve yolcu hakkında işlem yapmayız. Ancak bir çok kez de miktarın izin verilen sınırı aştığını görürüz. Yani bu biraz da şans işi. Elbette köpeğin yanılma ihtimali de var”

Paranın kaynağı soruluyor

Kurallar gereği Avrupa Birliği ülkelerine giriş veya çıkışta bir yolcunun yanındaki para 10 bin Euro’yu aşmamalı. Aşıyorsa bu durum gümrüğe bildirilmeli. Bildirenler herhangi bir ek ücret ödemeden gümrükten geçebiliyorlar. Ancak bazı durumlarda paranın kaynağını veya bu parayla ne yapılacağı da açıklanması gerekiyor. Eğer şüpheli bir durum varsa yolcu hakkında işlem başlatılabiliyor. Örneğin 2019’da 4907 yolcu yanında yüksek miktarda nakit olduğunu gümrüğe bildirdi. Bu sayede toplam 172 milyon Euro ile yolculuk yapıldı.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin