Konutlarda rayiç bedel yeniden düzenlenecek

1358
konutlarda, konut, vergi

Tatil

Türkiye’de konutlarda alım satım işlemleri üzerinden tahsil edilen tapu harcı için yeni düzenlemeye gidiliyor. Daha önce alım satım işlemlerinde kişilerin beyanı esas kabul edilirken, yeni düzenlemeyle değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylı ekspertiz firmalar tarafından yapılacak. Devlet bu yöntemle vergi kaçağının önüne geçmeyi amaçlıyor.

konutlarda, vergi, türkiye

Konutlarda bedeli vatandaş belirliyordu

Geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan 45 maddelik vergi paketiyle konut alım-satımında da yeni dönem başlayacak.Mevcut uygulamaya göre kişinin beyanı ve rayiç bedel esas alındığı için taşınmazın fiyatı sahibi tarafından düşük gösteriliyor, böylece devlete daha az vergi veriyordu.

konutlarda, vergi, konut

Haksızlığı önüne geçilecek

Düzenlemenin amacının gerçek değer üzerinden tapu devrinin yapılması sağlamak olduğunu aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “ Piyasada vatandaşımız konutu kaç liradan alıp satıyorsa, aynı değerden de tapuda bedelini göstersin. Düzenleme buna ilişkindir. Şu an haksız bir rekabet söz konusu. Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak rayiç değeri, beyan değeri ne ise onu gösterebiliyor. Tabii göstermeyen vatandaşlarımız da var. Burada hakkaniyet, adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, gerçek değeri neyse bu değere ilişkin tapu harcının da o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki adaletsizliği, haksızlığı gidermiş olacağız.” dedi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin