Konsolosluk askerlik durumu olan yurtdışındaki vatandaşları uyardı

15177
Askerlik

Paris Başkonsolosluğu yaz sezonunun başlamasına az bir süre kala seyahat edecek Türk vatandaşlarını belli konularda uyardı. Konsolosluk askerlik durumu olan vatandaşların seyahatlerinden önce dikkat etmelerini ve durumlarına uygun işlem yaptırmalarını belirtti.

Konsolosluğun bu  konudaki açıklaması şöyle: “ Askerlik çağına giren vatandaşlarımızın, askerlik durumlarıyla ilgili işlem yaptırmaları gerekmektedir. Fransız vatandaşlığı olanların ve Fransa’da oturma/çalışma izniyle ikamet edenlerin askerliklerini ertelemeleri mümkündür. Fransa’da, işçi, işveren veya öğrenci statüsünde bulunan vatandaşlarımızın askerlik çağına girdikleri 20 yaşından 38 yaşına kadar, eğitim ve iş yaşamlarını aksatmamak için askerlikleri tecil edilebilmektedir. Fransa’daki (Fransız vatandaşlığı bulunmayan) öğrencilerimizin tecil işlemleri Eğitim Müşavirliğimizce (paris@meb.gov.tr) yapılmaktadır.

Aynı şekilde, gerekli şartları taşıyan yükümlüler dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmektedir. Dövizle askerlik yapabilmek için vatandaşlarımızın, Türkiye’de geçen süreler hariç, yurtdışında 1095 günlük çalışma süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Dövizle askerlik hizmeti kapsamında “uzaktan eğitim” koşulu getirildiği unutulmamalıdır. Uzaktan eğitim alma şartını yerine getirmeyen yükümlülerin başvurularının işleme alınması mümkün olamamaktadır. Ayrıca, vatandaşlarımızın dövizle askerlik başvurularında gerekli tüm belgeleri eksiksiz beraberlerinde getirmeleri, başvuru tarihinden geriye doğru -Türkiye’de geçirilen süreler hariç- en az 1095 günü kapsayan kazanç belgelerini ( “Fiche de paie” aslı, iş kontratı, “Relevé da carrière”, “Certificat de travail”, işverenler için “Kbis” başta olmak üzere) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Çifte vatandaşların, askerlik erteleme veya dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmeleri için Fransız (veya diğer yabancı ülke) vatandaşlıklarını mutlaka Başkonsolosluğumuz Vatandaşlık Servisine bildirmiş ve nüfus kayıtlarına işletmiş olmaları gerekmektedir.”

 (G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin