Altın bilezikle seyahat edenlere uyarı

361408
hırsız

Tatil

Avrupa’daki gümrük kontrolleri, beraberinde altın takı getirenlerin başını ağrıtıyor. Türkiye’den Almanya’nın Düsseldorf kentine uçan bir kadın yolcu, kolundaki ve çantasındaki bilezikler nedeniyle gümrük kontrolüne takıldı.

Yapılan aramada önce el çantasında 4 yüzük bulunan kadından, kollarını da göstermesi istendi. Bunun üzerine kolunda 14 bilezik olduğu anlaşıldı.

Altın bileziklere el konuldu

8000 Euro değerindeki takıları deklare etmeden geçiş yapmaya çalışan yolcu şimdi para cezası ödemek zorunda kalacak. Yetkililer, şimdilik bileziklere el koydular. Şunu bilmekte fayda var: Para cezası ödenene kadar takılar yetkili makamlarda kalıyor. Yolcu ne zamanki cezayı ödüyor, takılara o zaman kavuşuyor. Tüm uyarılara rağmen hala bir çok vatandaşımız havaalanlarında yüklü miktarda para cezası veya vergi ödemek zorunda kalıyor.

Ayrıca:   Yurtdışından Viagra hapı getirenlere uyarı!

YAKALANMAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

18 YORUMLAR

 1. bilmeleri lazim almanya sinsi sinsi uygulamalari yapiyor kanun diyorlae vergisini vereceksin bimek te haklilar bence bizim insanlarimiz artik anlamali nerde yasiyorsa o devletin kanunlarina uymak mecburiyetindedir altin kacakciligindan dolayi böyle yapiyorlar

 2. slm ayni durumu bende yasadim 2 sene once eskiden aldigim 3 bilesik icin 450 € vergi odedim uzun zamandir seyahat etmedigim icin bilmiyordun kanunlarin deyisdigini 19 sene once butun takilarimi yanimda gotururdum sorun olmazdi ve hic iyi davranmiyorlar .hannover

 3. gümrük olayı doğru vergi ödemek istemiyorsanız yanılmıyorsam 6 hafta içinde geri dönerseniz havalimanından geri alıp geldiğiniz ülkeye ceza ödemeden dönebilirsiniz

  • Iyı günler bende bilmiyordum hicde duymamıştım iki gün önce bende kapatırdım altınlarımı şimdi onlarin elinde 1968 bin euro vergi ödeyecekmişim geri alacakmışım öyle dediler ben altınlarımı para ödemeden nasil 6 hafta icinde alıp geri gidebilirim nereye bas vurmaliyim Yardımcı olurmusunuz??

   • İyi günler Nimet Hanım. Ceza kesimi gerçekleştiyse cezayı ödemekle yükümlüsünüz. Ödemeden almak için hukuki işlem yaptırmanız gerekir. Ama gümrük yasaları gereği sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki Türk Konsolosluğuna gidip ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  • İyi günler 430 Euro değerinde ziynet eşya götürebilirsiniz.Değeri bunun üzerinde olan altınların ise fazlalık miktarına göre ceza veriliyor. Cezayı gümrüklerden öğrenebilirsiniz

 4. Hadi diyelim taze geline Türkiyede bir sürü altın takıldı sonra da çıktı geldi Almanyaya,gençtir bilgisi yoktur deyip onu anlarız da ya diğerleri 14 bilezik,4 yüzük. Hay Allaam ya

  • İyi günler Münüre Hanım. Altınlarınızı yakalattığınızı yazmışsınız. Peki daha sonra ne oldu? Sizden vergisini aldılar mı? Ceza ödediniz mi? Yani sizin hakkınızda işlem yapıldı mı?

 5. Iyi geceler peki Almanyadan Türkiyeye altinlarimizi götürebilirmiyiz ? Tûrkiyeden alinmiş altinlar bunlar. Cevap yazarsaniz cok memnun olurum. Teşekkûr ediyorum size..

 6. Ben Berlinde yaşıyorum
  Arabayla Türkiyeden gelirken Avusturyada kolumdaki ve boynumdaki incecik bir takı için bana 150 € ceza kestiler .Türkiyeye gitmeden önce Kuyumcuda değerini öğrenmek istedim 80€ dediler.
  Bende gümrükte bunu söyledim, alın sizin olsun, bozdursam okadar etmiyor dedim,Pasaportları elimizden aldılar ,parayı verene kadarda vermediler.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin