Kış lastiği kullanmayan sürücüler ne kadar ceza ödüyor?

70
Kış lastiği

Tatil

Kış aylarında Türkiye ve Avrupa’daki mevsim değişikliği birçok felakete yol açtı.  Sabine fırtınası sebebiyle Almanya ve Hollanda’da birçok havayolu, deniz seferleri ve karayolu ulaşımının iptalleri yapılırken maddi zarar meydana geldi. Türkiye’de ise yurdun Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde kar yağışları devam ederken batı kesimlerinde ise sağanak yağış ve bölgenin yüksek kesimlerine kar yağışı bekleniyor.  Bir süre önce Van’da yaşanan çığ felaketiyle meteoroloji yurdun doğu bölgelerinde dik yamaçlara sahip Kars, Erzincan, Ağrı, Ardahan ve Erzurum illerinde çığ tehlikesi görülebileceği uyarılarında bulundu.  Peki sürücüler bu zorlu şartlara hazırlık mı? Kış lastiği kullanmayan sürücüler ne kadar ceza ödüyor?

Kış lastiği kullanmayı unutmayın

Türkiye’nin özellikle doğu bölgelerinde yoğun kar ve sert hava koşullarından dolayı yollarda buzlanmalara sebep olmaktadır. Bu yüzden araç kullanan yolculara kış lastiği kullanımını hatırlatmakta fayda var. 7 dereceni altındaki hava şartlarında yolda aracınızla ilerlerken buzlanma, donma, çamurlu alanlarda ilerlerken aracınızın kaymasını engelleyerek tutunmanızı sağlıyor. Özellikle uzun süreli yolculuk yapılan araçlarda ve yolcu taşıyan araçlarda can ve mal güvenliği için kullanılması zorunlu hale getirildi.

Geçtiğimiz yıl lastik uygulamasına dikkat etmeyen araç sürücüleri 625 lira para cezası öderken 2020 yılından itibaren bu para cezası 776 TL’ye yükselmişti. Nisan ayına kadar trafiğe çıkan her aracın uyması gereken bu uygulama denetimleri de arttırdı. Meteorolojinin verdiği uyarılarla Emniyet Genel Müdürlüğü trafik kazalarını önlemek amacıyla kış lastiği uygulamasında harekete geçti.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin